banner

Adalet Bakanlığı’ndan ÖSYM açıklaması
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hakim ve savcı adaylığı sınavlarının, protokoller uyarınca 1998'den bu yana ÖSYM tarafından gerçekleştirildiği, avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adaylığına geçmek isteyenler için düzenlenecek yazılı yarışma sınavını da ÖSYM'nin 6 Mayıs 2012'de yapmasına ilişkin protokolün 21 Şubat'ta imzalandığı belirtildi.

Bu protokole göre, sınavın organizasyonu ve uygulamasıyla güvenliğinin tamamen ÖSYM'nin sorumluluğunda bulunduğu, test ve cevap kağıdının hazırlanması ve basımının da ÖSYM tarafından yapıldığı kaydedilen açıklamada, ''Bakanlığımızın yazılı yarışma sınavının yapılmasında, kanundan kaynaklanan protokol yapma yetkisi dışında soruların hazırlanması ve sorulması da dahil hiçbir yetkisi bulunmamaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ÖSYM'nin sınavı tekrar etmeye karar verdiği hatırlatılarak, ''Sürecin aktarılan biçimde işlemesine ve ileri sürülen iddiaların üzerine titizlikle gidilmesine rağmen ısrarlı ve maksatlı şekilde yazılı sınavın Adalet Bakanlığı tarafından yapıldığı ve şaibe karıştırıldığı yönündeki gerçek dışı beyanlar, ciddiyetten uzak ve üzüntü verici bulunmuştur'' ifadelerine yer verildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.