banner

‘Velileri maddi olarak zarar uğrattılar’
Tüketiciler Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Ayhan Tekin, okul idareleri ve aile birliklerinin, piyasadan daha yüksek fiyata kıyafet satışı yapması ile komisyon karşılığı kitap ve kırtasiye firmalarının okul içinde stant açmasına izin vermesinin velileri maddi olarak zarara uğrattığını savundu.

Ayhan Tekin, yaptığı yazılı açıklamada, okul idarelerinin ihtiyaçlar için ödeneklerin az olmasından dolayı yasal olmayan yöntemlerle okula gelir elde etmeye yöneldiklerinin gözlemlendiğini ifade ederek, yeni eğitim-öğretim yılı açılışıyla birlikte okul içinde kıyafet ve kırtasiye malzemesi satışları yapıldığını bildirdi.

Tekin, şu görüşleri dile getirdi:

''Milli Eğitim Bakanlığı ve il özel idarelerinin okulların ihtiyaçları için gerekli ödenekleri vermemesine karşılık okul idareleri ve aile birliklerinin, piyasadan daha yüksek fiyata kıyafet satışı yapması, komisyon karşılığı kitap ve kırtasiye firmalarının okul içinde stant açmasına izin vermesi, hem velileri maddi olarak zarara uğratmakta hem de zincirleme yanlışlar doğurmaktadır.

Okullara özel seçilen kıyafet ve kırtasiye malzeme tipleri, bir ya da birkaç firma tarafından temin edildiği, serbest rekabet ortamındaki piyasadan temini mümkün olmadığı için yüksek fiyatlarla velilere satılmaktadır. Çocuklarının eğitim geleceği için her türlü fedakarlıkta bulunmaktan çekinmeyen veliler ise bu durumu sineye çekmekte, herhangi bir resmi müracaat olmadığı için de Bakanlık konuyla ilgili müdahalede bulunmamaktadır.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.