banner

Türkiye'de bu kitaplar hala yasak
Emniyet 67 kitaba yasak istedi. Yasaklı kitaplar arasında Nazım Hikmet de yer alıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, “3. Yargı Paketi”ndeki düzenleme doğrultusunda, 31 Aralık 2011'e kadar, Ankara mahkemeleri veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan yayınların listesini, yasaklama kararının değerlendirilmesi amacıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Hakkında toplatma kararı verilen 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankartın yer aldığı liste, piyasada satılan Nazım Hikmet, Yaşar Kaplan, Lenin, Sultan Galiev, İsmail Beşikçi, Karl Marx ve Abdurrahim Karakoç'un da arasında bulunduğu birçok yazarın kitapları üzerinde yıllardır yasak kararı bulunduğunu ortaya çıkardı.

“3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan kanunun 78. maddesiyle Basın Kanunu'na eklenen geçici madde doğrultusunda, Ankara Emniyet Müdürlüğü, “31 Aralık 2011'e kadar mahkemeler, yetkili mülki idari amirlikleri ve diğer makamlarca basılı yayınlarla ilgili verilen toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararlarını” içeren listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na gönderdi.

Listede, hakkında toplatma kararı verilen 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankart yer aldı. Listenin üst yazısında, Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün koordinesinde İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri'nin katılımıyla komisyon kurulduğu belirtildi. Komisyon, 67 kitap ile 16 gazete ve dergi üzerindeki yasak kararının devam etmesi gerektiği yönündeki görüşünü de başsavcılığa iletti. Yayın listesi, Basın Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral tarafından incelenmeye başlandı. Kayral; listedeki Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM ve CMK'nın 250. maddesiyle görevli mahkemelerce yasaklanan yayınlarla ilgili listeyi ise gereğinin takdiri için Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne iletti.

Emniyetin gönderdiği listede bulunan 453 kitap ile 645 gazete, dergi, broşür ve pankarttan, 5 Ocak 2013'e kadar yeniden yasaklama kararı alınmayan yayınların tamamı üzerindeki yasak kararları kalkacak.

Emniyetin listesi, piyasada satılan birçok kitap üzerinde yıllardır yasak kararını bulunduğunu ortaya çıkardı.

Listede yer alan kitaplardan bazıları şöyle:

YAYIN ADI:Dersim Türküleri YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara DGM , 1993

YAYIN ADI:Komünist Manifesto YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1968

YAYIN ADI:Azizname (Aziz Nesin) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI:Bakanlar Kurulu, 1987

YAYIN ADI:Bolşevik Partisi Tarihi (J.Stalin) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1971

YAYIN ADI:Demokrasi Risalesi (Yaşar Kaplan) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara DGM , 1985

YAYIN ADI: Kurtuluş Savaşı Destanı (Nazım Hikmet) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1968

YAYIN ADI:Çetenin Kimliği (Salman Yüksel) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi, 2002

YAYIN ADI:Kürt Aydını Üzerine Düşünceler (İsmail Beşikçi) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara DGM , 1991

YAYIN ADI:Nazım Hikmet'in Bütün Eserleri YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 1968

YAYIN ADI:National Geographic Atlas of the World YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI:Bakanlar Kurulu, 1987

YAYIN ADI:Makaleler (Rusça, Sultan Galiev) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Bakanlar Kurulu, 1985

YAYIN ADI:Devlet ve İhtilal (V.I.Lenin) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara DGM , 2000

YAYIN ADI:Vur Emri (Abdurrahim Karakoç) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesi, 2002

YAYIN ADI:Yeni Şiirler (Nazım Hikmet) YASAK KARARKI VEREN MAKAM VE YILI: Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 1966(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.