banner

Bireysel başvuru dönemi başladı
Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, bugün başladı.

Anayasa değişikliğine ilişkin 12 Eylül 2010'de yapılan halk oylaması sonucunda Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolu açıldı ve bireysel başvuruya ilişkin hükümlerin yürürlük tarihi 23 Eylül 2012 olarak belirlendi. Bu tarihin pazar gününe gelmesi nedeniyle başvurular, bugünden itibaren alınmaya başlandı.

Bireysel başvurunun, başvuru yollarının tüketildiği ve buna ilişkin kararın kesinleştiği tarihten, başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılması gerekiyor.

Başvurular, Mahkemenin internet sitesindeki başvuru formuna uygun yapılacak. Harç olarak 172,5 lira, Maliye veznelerine yatırılacak. Bireysel başvurular, geliş sırasına göre incelenerek karara bağlanacak.

İhlalin bir mahkeme kararından kaynaklandığını tespit edilirse, ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yapmak üzere dosyayı ilgili mahkemeye gönderilecek.

İlgili mahkeme, bölümün ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde yeniden yargılama yapacak ve mümkünse dosya üzerinden ivedilikle karar verecek.

Bireysel başvuru hakkını açıkça kötüye kullandığı tespit edilenlere disiplin para cezası verilecek.

Başvuru formlarının nasıl kullanılacağının yer aldığı kılavuzlar hazırlandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.