banner

Bakan Dinçer basında çıkan o iddialara cevap verdi
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Başkent Öğretmenevi'ndeki Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödül Töreni çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Öğrencilerin genel liselerdeki kontenjanların dolmasından dolayı imam hatip liselerine yönlendirildiği'' yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Bakan Dinçer, bakanlık olarak okul ve ders tercihlerinde çocukların ve velilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda tercihte bulunmasının kendileri için kritik olduğunu belirterek, ''Böyle bir uygulama yapan da olursa ona izin vermeyeceğiz'' diye konuştu.

Anadolu liselerine atanacak öğretmenler

Dinçer, ''Bu yıl belki istisna ve bu politikaları yeni uygulama yılı olduğu için bizim kontrol edemediğimiz bazı süreçler yaşadık, yaşıyoruz. Anadolu liselerine atanacak öğretmenlerle ilgili uygulamaya henüz kesin karar vermedik. Normalde öğretmenlerimizin sınavları yapılmıştı. Onların belki kasım ayında atamalarını, yer değiştirmelerini yapmayı ama eğitime başlamayla ilgili değişikliği belki dönem başına bırakmayı düşünüyor ve tartışıyoruz, henüz kesin değil'' dedi.

Derslerin seçilme oranları

Seçmeli derslerin tercih oranlarına ilişkin bir soru üzerine de Bakan Dinçer, şunları kaydetti:

''Çocuklarımız ağırlıklı olarak matematik uygulamaları, yabancı dil dersi, Kur'an-ı Kerim'i, Siyer-i Nebi'yi, teknoloji ve tasarım dersini, sporu ve güzel sanatları tercih ettiler. Burada dengeli bir dağılım görüyoruz. Bu bize iki tür sonuç gösteriyor. Bir, seçimlik dersler olarak ortaya koyduğumuz dersler ve takip ettiğimiz politika doğru bir politikaydı. İki, bunu seçen çocuklarımız da aslında toplumda başka etkiler altında kalmadan kendi ilgilerini ortaya koyabiliyorlar. Bu her iki boyutuyla da bence çok sevindirici ve takdir edici. Biz gelecek yıllar daha etkin bir şekilde bu programı uygulamaya devam edeceğiz.''

''Kürtçe dersi beklenen ilgiyi görmedi'' iddiaları

''Kürtçe dersinin beklenen ilgiyi görmediği'' yönündeki yorumlarla ilgili, ''Şu anda 22 bin öğrencinin Kürtçe dersini seçmesi çocuklarımızın aslında önemli oranda buna dair bir tercihte bulunduklarını gösteriyor. Ama genel potansiyel içinde bunun oranı ne, bunu görme şansımız şu anda yok. Dolayısıyla değerlendirme yapmak yerine doğrudan doğruya seçilen bu dersi alabilecek imkanı sunmaktır bizim yapmamız gereken. Şimdi biz bu 22 bin öğrencimize bu dersi açmak ve vermek için çaba sarf edeceğiz'' diye konuştu.

Dinçer, Kürtçe dersi için atanan öğretmenlerle ilgili bu yıl kısmi olarak bazı sıkıntılar ortaya çıkabileceğini ancak gelecek yıllarda bu sorunun da tamamen çözüleceğini belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.