banner

Eylül'ün zam şampiyonu çocuk ayakkabısı
Eylül ayında İstanbul'da fiyatı en çok artan ürün yüzde 12,03 ile çocuk ayakkabısı oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Eylül ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna göre, eylül ayında geçinme indeksindeki 92 maddenin fiyatında artış görüldü. Giyim harcamaları grubunda yer alan çocuk ayakkabısı eylül ayında yüzde 12,03 oran ile fiyatı en fazla artan ürün oldu.

Fiyatı en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 11,43 ile kabak, şehir içi ulaşım, yüzde 11,22 ile ilaç ücretleri, yüzde 10,88 ile kıvırcık salata olarak kaydedildi.

Yıllık bazda da eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre erkek giyimi grubunda yer alan süveter yüzde 47,83 oran ile fiyatı en fazla artış gösteren madde oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre en fazla artan diğer ürünler ise yüzde 41,52 ile limon, yüzde 41,12 ile nohut ve yüzde 35,01 ile leblebi olarak sıralandı.

En fazla fiyat düşüşü yaş balıkta

Eylül ayında 21 maddenin fiyatında ise azalış görüldü. Gıda harcamaları, et balık ve kümes hayvanları indeksinde yer alan av yasağının kalkması nedeniyle ürün fazlalığı yaşanan balık yüzde 17,82'lik düşüşle eylül ayında fiyatı en fazla düşen madde oldu.

Yaş üzümün ardından en fazla fiyat düşüşü yüzde 13,64 ile maç giriş ücreti, yüzde 12,75 ile armut ve yüzde 10,81 ile yaş üzümde görüldü.

Yıllık bazda ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,44 oranla fiyatı en çok azalan ürün ceket oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre azalış gösteren diğer ürünler ise yüzde 14,55 ile pantolon, yüzde 13,30 ile soğan ve yüzde 13,22 ile patates oldu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.