banner

Kürtçe sözlük hazırlanıyor
Başbakan Yardımcısı Arınç, TDK'nın Kürtçe lügat hazırlamak için çalışmalarına başladığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, restorasyon çalışmalarının bir kısmı tamamlanan tarihi Ulucami'de düzenlenen törende, 10 yılda 4 bine yakın cami bakım ve eserini ihya ettiklerini belirterek, "3 katrilyondan fazla para harcadık. 70 binden fazla istihdam sağladık" diye konuştu.

Beraberinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve AK Parti milletvekilleri ile çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Arınç, Gazi Köşkü'nde verilen yemek öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Arınç, Türk Dil Kurumu'nun Kürtçe lügat hazırlamak için çalışmalarına başladığını bildirdi.

Akçakale boşaltılmayacak 

Arınç, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi konusunda, ''Akçakale'nin boşaltılması diye kesinlikle böyle bir şey yok. Niçin böyle bir şey olsun? Akçakale güzel bir toprağımız, insanlarımız orada huzur içinde yaşayacaklardır. Biz bunun için gereken bütün tedbirleri alacağız. Biz 75 milyon insanız. 780 bin kilometrekare toprağımızın her yerindeki huzurdan da barıştan da sorumluyuz. İnşallah gerçek barışı en kısa zamanda hem ülkemizde hem Suriye hem başka topraklarda görmek mümkün olur'' dedi.

Arınç, Suriye'den Akçakale'ye yapılan saldırıyla ilgili olarak, ''Bu saldırıya karşı Türkiye tedbir almak zorundadır ve karşılığını uluslararası hukuktan kaynaklandığı için gerekirse aynen vermek hatta yerine göre fazlasını bile kullanmak durumundadır'' diye konuştu.

Kürtçe savunma

Başbakan Yardımcısı Arınç, Kürtçe savunma ile ilgili olarak ''Sorgusunu ve savunmasını Kürtçe yapmak isteyen bir insana hem tercüman tutmak hem de kendi ifadesini almak bence doğru bir konuydu. Bu sayın başbakanımızın ve partimizin de kabul ettiği bir konu haline geldi. Önümüzdeki günlerde yasal düzenleme yapılacaktır. Ve artık Kürtçe ifade ve savunma verme konusunda bir gedik aşılmış olacaktır. Yazılı hukuk buna göre düzenlenmiş olacaktır'' dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.