banner

AB İlerleme Raporu: 4+4+4 yetersiz
AB Komisyonu’nun dün açıkladığı Türkiye’nin 2012 yıllık İlerleme Raporu’nda, terörle bağlantılı suçlamalar nedeniyle de 2.800 öğrencinin tutuklu olduğu belirtildi. '4+4+4' olarak bilinen eğitim reformunun ise hazırlık ve danışma çalışmalarında yetersiz oluşu vurgulandı

2012 AB İlerleme Raporu Metni için tıklayın

AB Komisyonu’nun dün açıkladığı 2012 Türkiye ilerleme raporunda, yargı, ifade özgürlüğü ve basın kısıtlamalarına ağır eleştiri getirilirken, yeni anayasayla da ilgili uyarıda bulunuldu. Raporda, 2.800 öğrencinin terörle bağlantılı suçlamalardan ötürü tutuklu olduğu belirtildi. İşte raporda yer alan bazı saptamalar:

-3’üncü yargı paketi yetersiz: Reformlar, ifade özgürlüğüyle ilgili kayda değer ilerleme sağlamaya yetmedi. Terörle bağlantılı suçlamalar yüzünden 2.800’den fazla öğrenci tutuklu. Organize suçlar çerçevesi yoruma açık, bu da suistimale neden oluyor. Savcı ve mahkemelerin bu alandaki yorumları Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uygun olmuyor.

-Eğitim reformu: “4+4+4” olarak bilinen eğitim reformu hayata geçirildi. Bu gibi yüksek öneme sahip yasalarda, hazırlık ve danışma çalışmalarının yetersiz oluşu eleştirilere yol açtı.

‘Işığı gözümüze değil, önümüze tutsunlar’

AB Bakanı Egemen Bağış ise, raporla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “AB ışığı gözümüze değil, önümüze tutmalı” dedi. Bağış, “İlerleme Raporları bizim için bir karne belgesi değildir. Bizim için İlerleme Raporları kendimize tuttuğumuz bir aynadır; ancak bu yıl AB’nin kırık aynasının bizim için büyük ölçüde yol gösterici olmaktan uzak bir İlerleme Raporu’nu ortaya çıkardığını görüyoruz” dedi. Bakan, “Yıl sonunda biz de Avrupa ile ilgili bir ilerleme raporu yazacağız” dedi.

Bağış şöyle konuştu: “Komisyon Türkiye’nin 33 faslın 32’isinde ilerleme kaydettiğini tespit etmiştir. Bu bir tespittir ve asla yoruma açık bir mahiyet taşımamaktadır. Buna rağmen, raporunn önemli bir bölümünde Türkiye’de ve Avrupa’da marjinal ideolojik kesimlerden duyduğumuz haksız ve mesnetsiz tezlerin yer bulması çok ciddi bir çelişkidir. Avrupa Birliği kendi tespitiyle çelişmektedir”.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.