banner

MEB’den dershanelere 'özel okul' sorusu
Milli Eğitim Bakanlığı'nca özel dershanelere bilgi formu gönderildi. Formla, dershane yöneticilerine çeşitli soruların yanı sıra yasal olarak özel okula dönüşmelerine imkan sağlanması durumunda bunu isteyip istemeyecekleri ile bu konuda hangi teşviklerin etkili olacağı soruları soruldu. Bu çalışmayla elde edilecek bilgilerin ''dershanelerle ilgili yapılacak çalışmalarda değerlendirileceği'' de bildirildi.

MEB, özel dershanelere yönelik ''Özel Dershaneler Bilgi Formu'' hazırlayarak, yurt genelindeki 3 bin 923 dershaneye gönderdi. Elektronik ortamda gönderilen formlara dershanelerin 19 Ekim'e kadar cevap vermesi gerekiyor.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nce dershane yöneticilerine gönderilen formlarda dershanelere ilişkin bilgilerin bir bölümünün Bakanlığın MEBBİS sistemindeki Özel Öğretim Kurumları modülünde bulunduğu hatırlatıldı.

''Dershanelerle ilgili yapılacak çalışmalarda değerlendirilmek üzere Özel Öğretim Kurumları modülünde bulunmayan konuya ilişkin bazı bilgilerle, görüşleriniz talep edilmektedir'' ifadelerine yer verilen formda, söz konusu bilgilerin doğruluğunun il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle il eğitim denetmenlerince daha sonra teyit edileceği vurgulandı.

Dershanelere yönelik ilk kapsamlı çalışmada, dershane yöneticilerine 17 soru soruldu. Dershanenin bulunduğu şehre, ilçeye, adına, uyguladığı hazırlık programlarına ilişkin soruların ardından dershane yöneticilerinden binalarına ilişkin bilgi istendi.

Dershane binalarına yönelik 'evet' ya da 'hayır' olarak cevaplamaları istenen sorunun seçeneklerinde ''bağımsız bina (binanın tamamı dershaneye ait)'', ''binanın bahçesi var (en az 200 metrekare)'' ve ''umuma açık yerlerle açık alkollü içki satılan yerlere mesafesi 100 metreden fazladır'' seçeneklerine yer verildi.

Derslik sayıları, dershaneye devam eden öğrencilerin sınıf düzeyindeki sayıları ve okul türlerine yönelik soruları dershaneye devam eden mezun öğrencilerin sayısının belirlenmesine yönelik soru takip etti.

Dershanedeki KPSS kurslarına devam eden kursiyer sayıları ve bunların mezuniyet türlerine ilişkin sorunun ardından ücretsiz eğitim alan öğrencilerin sayılarına ilişkin soru geldi.

Görüşleri soruldu

Dershanedeki personelin görevleriyle sayılarının da sorulduğu bilgi formunda, uygulanan programlara göre ilan edilen saat ücretleri ve toplam ücretleri hakkında bilgi istendi. Formda hazırlık programlarına göre öğrenci başına gerçekleşen ortama ücret de soruldu.

Formun son iki sorusunda ise dershane yöneticilerinin görüşleri soruldu. Yöneticilerin ''evet'' ya da ''hayır'' olarak cevaplamaları istenen soruda, ''Yasal olarak özel okula dönüşmenize imkan sağlanması durumunda dershanenizi özel okula dönüştürmek ister misiniz-'' ifadelerine yer verildi.

Son soruda ise ''Dershanenizi özel okula dönüştürmeniz sürecinde aşağıdaki teşviklerden hangisi en çok etkili olacaktır'' denildi. Yöneticilerinden önem sırasına göre 1, 2 ya da 3 olarak numaralandırmaları istenen sorunun seçeneklerinde şunlar yer aldı:

''Yatırım yeri tahsisi (arsa tahsisi), devlet tarafından eğitim öğretim desteği sağlanması (öğrenci başına), vergi indirimi/gelir vergisi stopajı desteği, düşük maliyetli kredi, sigorta primi desteği, KDV istisnası, yatırım maliyetine destek sağlanması (bina inşası, donatım gibi) ve diğer.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.