banner

Referandum yapılmayacak
Cumhurbaşkanı Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesindeki açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nda 12 Ekim'de kabul edilen 6355 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un incelendiği bildirildi.

Açıklamada, ''Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yayımlanması uygun bulunmayan 6355 sayılı 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun', bir kez daha görüşülmesi için, Anayasa'nın 104 ve 175'inci maddeleri uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na geri gönderilmiştir'' denildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, temel konularda yapılan halkoylamalarının halkın katılımını sağladığı ölçüde demokrasiyi güçlendireceği belirtilerek, başkaca bir içeriği ve amacı olmaksızın sadece mahalli idareler genel seçiminin 5 ay erkene alınması amacıyla yapılan Anayasa değişikliği için halkoylamasına gidilmesinin, başta bütçe olmak üzere devlete ve vatandaşlara getireceği külfet ve ekonomik istikrara yönelik zarar riskinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, kış aylarına denk gelecek halk oylamasının çalışmaları ve katılımı olumsuz yönde etkileyebileceği ve ortaya çıkan bu sonucun değişiklik gerekçesiyle de çelişeceği vurgulanarak, ''Bu sebeplerle, incelenen Kanunun belirtilen hususlar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesinde yarar görülmektedir'' ifadelerine yer verildi.

Hafızamızdan silmek istiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, ''Benim buradaki kanaatim hemen arkadaşlarımın bir defa muhalefetle, anamuhalefet olsun diğer muhalefet olsun, hemen görüşmeleri yapıp ondan sonra kararımızı vermektir'' dedi.

Erdoğan, ''Bu konuyla ilgili bizim bu sürece yönelik atacağımız adım, kendi hafızamızdan bunu süratle silmek olacaktır. Yeter ki burada anamuhalefet ve diğerleri anlayışlı davransınlar, verdikleri sözlerin arkasında dursunlar. Verdikleri sözlerin arkasında durdukları sürece biz süratle bu işi bitirmeyi arzu ederiz'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.