banner

'Hukuk ve adalet' dersi geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, 6 ve 7'nci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulması kararlaştırılan 'adalet ve hukuk' dersinin müfredatı için protokol imzalayacak.

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerinin hukuk bilincini geliştirmek için harekete geçti.

Alınan karara göre 6 ve 7'inci sınıflarda seçmeli 'hukuk ve adalet' dersi yer alacak.

Dersin, öğretim programını geliştirmek için iki bakanlık ortak bir ‘hukuk bilinci geliştirme komisyonu’ kurma kararı aldı.

Öğrencileri temel hukuk kavramları ve hukuki süreçler hakkında bilinçlendirmek için ilgili afiş, broşür gibi tanıtım materyalleri hazırlanacak.

Dersin içeriği ise iki bakanlık arasında imzalanacak olan protokolle belirlenecek.

Bu kapsamda, temel hukuk kavramları, haklar ve sorumluluklar, adaletin önemi, toplumsal değişme ve adalet, hukuk ve yasalar, yargılama süreçleri ve mahkemeler konuları üzerine çalışılacak.

Dersin içeriğine ilişkin ayrıntılar ise Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğunda olacak. Bakanlık, gerekli teknik, materyal, mekan, uzman ve akademisyen desteği sağlayacak.

Ayrıca, hizmet içi eğitimler için yapılacak gerekli organizasyonların idari, teknik ve mali sorumluluklarını üstlenecek.

(ntv)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.