banner

YÖK, meydanlara iniyor!
Yükseköğretim Kurulu, (YÖK) yeni yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili iç ve dış paydaşların fikrini almak için 'Yükseköğretim Meydanı-Yeni Yasa 2012" toplantıları düzenleyecek.

Uygulama, bugün araştırma görevlilerinin katılımıyla yapılacak toplantıyla başlayacak. Toplantılar kapsamında, hafta boyunca yardımcı doçentler, doçentler, profesörler, üniversite idari personeliyle ayrı ayrı bir araya gelinecek. Daha sonra da sivil toplum kuruluşu, sendika ve kamu kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantılar düzenlenecek.

'Yükseköğretim Meydanı" toplantılarında YÖK'ün yeni yükseköğretim yasa taslağına ilişkin görüşler alınacak, taslağın son halinin verilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Toplantılar yeniyasa.yok.gov.tr adresinden hafta içi her gün 14.00-18.00 saatlerinde canlı izlenebilecek.

Toplantıların gündem konularını üniversitelerin statüleri, rektörlük seçimi ve atama modelleri, üniversite idari teşkilatlanma usulleri, yeni yasa taslağında Türkiye Yükseköğretim Kurulu'nun konumu, ÖYP sistemi, atama ve yükselme kriterleri oluşturacak. Toplantılarda ayrıca katılımcılar farklı konularda görüşlerini bildirebilecek.

YÖK Başkanı Çetinsaya ilgiden memnun

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ve kurul üyeleri, taslak öneriye ilişkin rektörlerle yüz yüze görüşmelere de başladı. Rektörlerle yapılacak görüşmeler ay boyunca sürecek.

Taslağa üniversitelerden gelen öneri ve değerlendirmeler de yeniyasa.yok.gov.tr adresinden yayımlanmaya başlandı.

YÖK Başkanı Çetinsaya'nın, sitedeki "ne düşünüyorsunuz" bölümüne yeni taslağa ilişkin tüm kesimlerden gelen yorumlardan memnun olduğu belirtildi.

Yeni yasa çalışmaları sosyal medya kullanıcılarının da görüşlerine açıldı. Bu kapsamda sosyal paylaşım sitesi Tvvitter'da oluşturulan "yeniyasayadogru" kullanıcı hesabıyla düzenli bilgi aktarılıyor, gelen görüşler değerlendirilmek üzere tasnif ediliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.