banner

ÖSYM’de güvenlik skandalı
ÖSYM bir skandala daha imza attı. ÖSYM’de ortaya çıkan güvenlik zaafı artık bu kadarı da yeter dedirtti!

ÖSYM bugüne kadar yapılan eleştirileri kabul etmemiş yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirtmişti. En son ortaya çıkan gelişme ise ÖSYM’nin güvenlik zaafını gözler önüne serdi. ÖSYM'nin personel alımıyla ilgili linkine tıklandığında TC kimlik numarası bilinen bir kişinin tüm bilgilerine ulaşılabildiği ortaya çıktı. Bilgileri görülebilen isimler arasında Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Hürriyet’te çıkan habere göre, ÖSYM’nin personel alımıyla ilgili linkine tıklandığında milyonlarca kişinin anne, baba adından ev ve iş yeri adresine, kişisel numaralarından eğitim durumuna kadar kişisel bilgilerini 'tek bir numarayla' öğrenmek mümkün oluyor.

ÖSYM'nin http://personelalim.osym.gov.tr/ linkini tıklayarak, T.C kimlik numarasını bildiğiniz bir kişinin tüm verilerine ulaşmanız mümkün oluyor.

Sözde ÖSYM'nin personel alımı için kullandığı bu adrese T.C kimlik numarasının girilmesi ve başvuru yapılan bölüm kutusundan herhangi birini rastgele işaretlediğinizde, ÖSYM'ye daha önce üniversite, master, doktora ya da KPSS gibi herhangi bir sınavına başvurmuşsanız bilgileriniz, fotoğrafınızla birlikte karşınıza çıkıyor.

Yani sadece ÖSYM'de çalışmak için başvuranlar değil, kaydı olan milyonlarca kişinin anne baba adı, mezun olduğu okullar, KPSS puanı, askerlik durumu, medeni hali, ev ve iş yeri adresi, telefon numaraları ile e-posta adreslerini görmek mümkün oluyor.

(kaynak hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.