banner

600 öğrenci kapasiteli köy okulu, çürümeye terk edildi
Pek çok ilde çocuklar 50-60 kişilik sınıflarda eğitim görmeye çalışırken bazı okullar ise yeterli öğrenci olmadığı için boş tutuluyor. Zonguldak’ın Kozlu ilçesine bağlı Dereköy’de 15 yıl önce yaptırılan 600 öğrenci kapasiteli modern ilkokulun kapısına kilit vuruldu. Köyün çocukları her gün servisle Sivriler beldesine taşınıyor.

derekoy okuluZonguldak’ın Kozlu ilçesine bağlı Dereköy ve çevre köylerindeki öğrenciler için yapılan tam donanımlı ilkokul, öğrenci sayısı yeterli olmadığı gerekçesiyle 2011 yılında kapatıldı. 600 öğrenci kapasiteli ve 30 derslikli okul, içindeki değerli araç gereç ve sıralarla birlikte çürümeye terk edildi. Öğrenciler, taşımalı eğitim sistemiyle Sivriler beldesindeki yetersiz binalarda ders yapıyor. Anasınıfı öğrencileri ise bina yetersizliğinden dolayı belediyenin bodrum katında eğitim görmek zorunda kalıyor.

Söz konusu okul, 1997-1998 yılında Dünya Bankası hibesiyle yaklaşık bir milyon lira harcanarak inşa edilmişti. 2000-2010 yılları arasında eğitim verilen okulda engelli öğrenciler için özel asansör ve tuvalet, her yaş grubuna uygun lavabolar, çok amaçlı salon, bilgisayar salonu, dev kütüphane, sığınak, resim atölyesi ve öğrenci dolapları gibi yüksek standartlarda donanımlar bulunuyor. Kozlu ilçesine 26, Zonguldak merkeze 30 kilometre mesafede bulunan okulun içler acısı halini gören köy sakinleri, “Başvurmadığımız merci kalmadı, ama yetkililer duyarsız. Böyle bir okul şehir merkezinde bile yok. Devletin parası göz göre göre çöpe gidiyor. Okulu bu halde gördükçe içimiz sızlıyor.” diyor.

Okulun açılış sürecine tanıklık eden Dereköy eski muhtarı İbrahim Arslan (67) “Okulun yapılması için köy sakinleri yerlerini bile hibe etti. Okulumuz daha fazla çürümeden açılmalıdır.” dedi. Dereköy’ün şu an 210 civarında nüfusa sahip olduğunu dile getiren şu anki muhtar Muhammet Başar (40) ise “Bu milletin vergisiyle alınan bilgisayarları çürütenlere yazıklar olsun.” eleştirisinde bulunuyor.

Okulun geçen yıl ‘öğrenci yetersizliği’ gerekçe gösterilerek kapatılması üzerine Dereköy ve çevre köylerdeki 420 öğrenci, Sivriler beldesine taşınıyor. Öğrenciler belde merkezinde bulunan ve duvarları çatlak olan ilkokul, ortaokul ve lise binalarında ders yapmak zorunda kalırken, anasınıfına giden minikler bina yetersizliğinden dolayı belediyenin bodrum katında eğitim görüyor. Çürümeye terk edilen okulun bulunduğu Dereköy, öğrencileri taşımalı eğitim gören Bozca köyüne 5, Ayvatlar’a 6, Karapınar’a 8, Taşçılar’a 3, Kumtarla köyüne ise 10 kilometre mesafede bulunuyor.

Savcılıktan, cezaevi yapalım teklifi

İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ise söz konusu okulun plansız şekilde o bölgeye yapıldığını belirterek, “Potansiyel dikkate alınmamış ve öğrenci yetersizliğinden dolayı okul kapatılmış. Aslında bina öğrenci yoğunluğu olan bir yere inşa edilmeliydi.” açıklamasını yaptı. Özbek, binanın cezaevi olarak kullanılması için Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da kendilerinden bilgi istediğini aktardı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.