banner

Kürtçe kurslarda talep patlaması
4+4+4 eğitim sisteminin uygulanmasıyla Kürtçe’nin de seçmeli ders olarak okutulması Dicle Üniversitesi’nde açılan Kürtçe kurslara yoğun talep yaşanmasına neden oldu

Okullarda Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasının önündeki engelin kaldırılmasının ardından Dicle Üniversitesi (DÜ)’nde açılan Kürtçe kurslara talep patlaması yaşanıyor.

DÜ’de açılan Kürtçe-Zazaca  kursuna 500 kişi müracaat etti. Halka açık düzenlenen ve yoğun talep nedeniyle 3’üncü dönemi başlayan kurslarda Kürtçe, Zazaca ve Arapça temel ve orta düzeyin ardından ileri düzeyde de öğrenilebilecek.

İki kez seviye sınavı var

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Ahmet Çoban, ilk etapta 24 kişilik bir sınıf ile başladıkları kurslarda 3’üncü döneme girdiklerini söyledi. Çoban, “Kürtçe dil kursunda 2 dönemde yaklaşık 200, Zazaca’da 50, Arapça’da ise 20 kişi eğitim aldı. Kursa katılanlara 3 aylık eğitimin ardından ciddi bir sınav yapıyoruz. Başaranlara sertifika veriyoruz” dedi.

(star)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.