banner

ODTÜ’de derslere ara verildi
İki gün önceki gösterilerde polisin aşırı şiddet uygulamasına tepki olarak ODTÜ`de hazırlık da dahil olmak üzere tüm fakültelerde dersler bırakıldı.

Eğitim-Sen’in sitesinde yayımlanan habere göre, ODTÜ’de öğrenciler derslere girmeme kararı aldı. Hazırlık sınıfları dahil tüm fakültelerde öğrenciler ders bıraktı.

ODTÜ hazırlık binasında başlayan yürüyüşte AKP ve Başbakan Erdoğan’a yönelik sloganlar atıldı.

ODTÜ`lü mezunlar adına konuşma yapan ODTÜ Mezunlar Deneği Başkanı Himmet Şahin, boykotun yaşanan saldırılara bir tepki olduğunu söyledi.. 18 Aralık günü polisin öğrencilere düşman gibi saldırdığını, okulu savaş alanına çevirdiğini belirten Şahin, ODTÜ Mezunlar Derneği olarak öğrencilerin yanında olmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen ise yaşanan aşırı şiddetten sadece öğrencilerin değil, öğretim görevlilerinin de ciddi bir biçimde etkilendiğini söyledi. Boykot kararının üniversitenin tüm bileşenleri tarafından alındığına dikkat çeken Gökmen, "Kararı hep birlikte yaptığımız toplantıda, en alt düzlemlerde aldık. Üniversite bileşenleri olarak yaşanan saldırıya karşı ortak bir duruş sergilemek gerektiğini düşündük" dedi.

ODTÜ`lü mezunların ve öğretim üyelerinin konuşmasının ardından, ardından iki öğrenci, ODTÜ öğrencileri adına konuştu.

ODTÜ’lü öğrencilerden açıklama

Bir öğrenci konuşmasında, ‘Ben bir ODTÜ öğrencisi olarak konuşuyorum. Bulunduğumuz amfinin adı 1978 yılında faşistler tarafından katledilen Necdet Bulut amfisidir. ODTÜ‘nün devrimci tarihi, bugün AKP eliyle sürdürülen zulme karşı bir yanıttır. ODTÜ öğrencilerinin direnişi aynı zamanda Yeni YÖK Yasa tasarısına, üniversitelerin şirketlere dönüştürülmesine karşıdır" dedi. Öğrenci, ODTÜ‘lülerin mücadelesi üniversitelerinin satılmasına karşı duranların mücadelesi olduğunu da belirtti.

(Kaynak Eğitim-sen)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.