banner

İÜ rektör seçimlerinden sonra tablo karıştı
İÜ'de rektör adayı seçiminin galibi Söylet olurken, ikinci olan Tükel'in çekilmesiyle ortaya ilginç bir tablo çıktı.İÜ nün halihazırdaki rektörü Yunus Söylet, adaylık sandığından açık ara farkla birinci çıktı.

rektor secimiİstanbul Üniversitesi’nde önceki gün yapılan rektör adayı belirleme seçiminde 12 aday arasından mevcut rektör Prof.Dr. Yunus Söylet’in 1207 oy alarak açık ara farkla birinci çıktığı yarışın ardından ilginç bir tablo ortaya çıktı. Oylamada 631 oyla ikinci gelen ve örgütlü-demokrat kesimin adayı olarak görülen Prof. Dr. Raşit Tükel “En çok oyu alan rektör olmalı” diyerek kendi kararıyla adaylıktan çekildi. Bu durumda YÖK üyesi Prof. Dr. Harun Cansız 431 oy ile üçüncülükten ikinci sıraya yükseldi. Şimdi gözler YÖK’ün Cumhurbaşkanlığ’ına sunacağı üç kişilik listede.

‘4 yıl önce ikinci sıradan atandı’

4 yıl önce rektörlük koltuğuna oturan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet, adaylık seçiminde en çok oyu alan ikinci aday olmasına karşın YÖK’ün listesinde ilk sıradan Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmişti. Söylet’in oyu o dönem birinci olan Prof. Dr. Ali Akyüz’den 16 oy eksikti.

Söylet, önceki gün yapılan seçimlerde ise 12 aday arasından büyük fark ile birinci çıktı. Söylet’i 631 oy ile Prof. Dr. Raşit Tükel takip etti. Prof. Dr. Harun Cansız 431 oy alırken, Prof. Dr. İbrahim Keleş 107 oy aldı. Prof. Dr. Faruk Erzengin’in 80 oy aldığı seçimlerde sosyal bilimci aday Prof. Dr. Mehmet Canatar 13 oy aldı.

YÖK’e gönderilecek listeden dün bir adayi eksildi. Demokrat kesimin adayı Tükel, çekildi. Tükel, “Demokrasi anlayışım gereği en çok oy alanın rektör olarak atanması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Kulislerde Tükel’in en çok oyu alsa dahi Cumhurbaşkanı tarafından atanamayacağı görüşü üzerine liberal ve demokrat kesimden pek çok öğretim üyesinin “İstikrar devam etsin” diyerek Söylet’e oy verdiği iddiaları konuşuluyor. Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere’ye göre bu durum, öğretim üyelerine kendi seçtikleri kişilerin atanamayacak olması duygusunun yerleştiğini gösteriyor.

‘Oy farkı önemli değil çünkü orantısız yarıştı’

Seçim sürecinde adaylar birbirlerini isim vermeden eleştirdi. Söylet, 4 yıl önce rektörlüğe aday olduktan sonra YÖK üyeliğinden istifa ettiğini hatırlatarak, Cansız’ın istifa etmemesini sert bir dille eleştirdi. Cansız’a göre ise yeniden aday olan Söylet’in rektörlük imkânlarıyla seçim çalışması yapması esas eleştirilmesi gerekendi.

Cansız, “Eğer birinci olan arkadaş rektör değil de başka biri olsa ben de en çok oyu almadığım için çekilirdim. Ancak eleştirdiğimiz bir yönetim süreci var” diye konuştu.

Kulisler de yansıyan iddialara göre ‘4 yıl önce Söylet’in AKP ’ye yakınlığı nedeniyle rahatsız olan öğretim üyeleri bile, Söylet’in rektörlük döneminde tedirginliklerinin boşa çıktığını gördü. Cansız ise belirli kesimin adayı olmadığını vurgulamasına rağmen bazı hocaların onu dindar, muhafazakâr milliyetçi kesimin adayı olarak duyurması üniversite camiasında tedirginlik yarattı. Cansız’ın YÖK üyeliğinden istifa etmemesi sorgulandı. Yeşildere’ye göre bu Cansız’ın liberal kesimden oy alamamasına neden oldu. Akademisyenler, ‘denenmiş olanla’ istikrarlı davranmayı tercih etti. Söylet’e göre ise sonuçlar 4 yılda yapılan 90 projeye desteği ve devamına olan isteği gösterdi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.