banner

12 yılı tamamlamayan diploma alamayacak
12 yılı tamamlamayan diploma alamayacakA’DAN Z’YE YENİ 4 + 4 + 4 SİSTEMİ

Yeni sistemde sadece ilk 4 yıl okula gitmek mecburi ancak 12 yıllık eğitimi tamamlamadan kimse diploma alamayacak. Sistem önümüzdeki yıl uygulanacak.

AK Parti’nin 8 yıllık zorunlu eğitimin yerine önerdiği, ortaöğretimin de dahil olduğu 12 yıllık kademeli eğitimle ilgili çalışmalarda sona gelindi. 4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sisteminin çocuk evliliklere neden olacağı eleştirilerinin yersiz olduğu da sisteme ilişkin detaylarda yer aldı. Buna göre, yeni sistemde diploma 12 yıllık eğitimin tümünün tamamlanmasının ardından verilecek. Böylelikle ilk 4 yılın sonunda okuldan uzaklaşmanın önüne geçilecek.

MEB’de çalışmalarda sona gelindi

2010 yılı sonunda gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şûrası’nda kesintisiz eğitimin 4+4+4 olarak yeniden düzenlenmesi kararı alınmış, zorunlu temel eğitimin 1 yıl da okul öncesi olmak üzere 13 yıl olması benimsenmişti. Öneriyi yerinde bulan AK Parti ise ‘kesintisiz’ eğitimi ‘kesintili ve kademeli’ hale getirerek zorunlu temel eğitim süresini 12 yıla çıkarmak üzere Meclis’e kanun teklifi vermişti. Ancak 1 yıllık zorunlu okul öncesi eğitim şimdilik devre dışı bırakılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise yeni sistemin ayrıntıları üzerinde yürüttüğü çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Buna göre, yeni sistemin getireceği yenilikler şöyle:

Uygulama gelecek yıl başlıyor

- Yeni sistemin gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanıyor.

- 1997’de hayata geçirilen 8 yıllık ‘kesintisiz’ eğitim tarihe karışıyor. Uygulama, her biri 4 yıldan oluşan 3 kademe halinde 12 yıllık kesintili eğitime dönüştürülecek.

Ortaokula geri dönüş yapılıyor

- 1997 öncesindeki ‘ortaokul’ sistemine geri dönülüyor.

- İlköğretimin ilk dört yılı olan ‘birinci kademesi’ ile ikinci dört yılı olan ‘ikinci kademesi’ binalarının ayrı olması ‘esas’ olacak.

Başörtüsüne yeni alternatifler

- İlk 4 yıllık zorunlu eğitimden sonraki kademelerde evde eğitim (açık öğretim) mümkün hale getirilecek. Evde eğitimle okuldan mezun olunabilecek. 4. sınıftan itibaren, öğrenciler hem açıköğretime hem de Kur’an kurslarına aynı anda devam edebilecek. Derslere baş örtüsüyle girmek isteyenlere yeni alternatifler sunulacak.

İlk 4 yıl okula devam mecburi

- Değişiklik yürürlüğe konulduğu zaman sadece okula yeni başlayanları değil, ilköğretimin ilk 4 sınıfında okuyanları da kapsayacak ve

4. sınıftan 5. sınıfa geçecek olan öğrenciler de yeni sistem içerisinde olacak.

- Kanun değişikliği sonrasında ilk 4 yıl ilköğretimin ‘birinci kademesi’, ikinci 4 yıl ise ilköğretimin ‘ikincisi kademesi’ olacak. İlk 4 yılın sonunda öğrenci mevcut ilköğretim okuluna devam edebileceği gibi başka bir ilköğretim okulunun ‘ikinci kademesine’ de kaydolabilecek.

2. kademede dersler ağırlaşıyor

- İlk kademe derslerine sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek. Milli Eğitim Bakanlığı ‘ikinci kademe’ müfredatını yeniden düzenleyerek bu kademedeki ‘alan’ derslerinin ağırlığını artıracak.

- Öğrenci liseye devam ederken özellikle mesleki eğitimle ilgili ‘yönlendirme’ derslerini de alacak.

Herkesin en az lise diploması olacak

- Her kademenin sonunda diploma yerine, yeni sisteme göre öğrenciler, 12 yıllık eğitimin sonunda diplomalarını alacak. Böylelikle her vatandaş en az lise diploması sahibi olacak.

- 4. sınıftan sonra mesleki eğitime yönlendirilecek olan öğrenciler için alt yapısı hazır olmayan okullarda fiziki donanım ve materyal kullanımlarını MEB yeni düzenlemeye göre uyarlayacak.

- Teklifte, sistemin sorunsuz şekilde hayata geçirilmesi için teknik düzenlemeler de yer alacak.

Kızların okullaşmasında taviz yok

12 yıllık zorunlu eğitimle ilgili endişelerin yersiz olduğunu belirten Dinçer “Altını çizerek söylemeliyim ki, kız çocuklarımızın okullaşmasıyla ilgili konularda asla taviz vermedik, vermeyeceğiz’’ dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ‘’Altını çizerek söylemeliyim ki biz, kız çocuklarımızın okullaşmasıyla ilgili konularda asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz’’ dedi. Isparta’da hayırsever iş adamı Yavuz Ali Ergun tarafından yaptırılan öğrenci yurdunun açılışında konuşan Dinçer, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması için yapılan çalışmalardan bazı kesimlerin duyduğu endişelerin yersiz olduğunu söyledi.

Erkek kız ayrımı yapmadan okutacağız

Özellikle kız çocuklarının okullaşması ile alakalı bir geriye gidiş olacağına dair endişelerden bahsedildiğini vurgulayan Dinçer, ‘’Altını çizerek söylemeliyim ki biz, kız çocuklarımızın okullaşması ile ilgili konularda asla taviz vermedik ve vermeyeceğiz’’ dedi. Dinçer ‘’Biz Türkiye’de erkek ve kız ayrımı yapmaksızın bütün çocuklarımızın 12 yıl eğitim almasını ve toplum olarak eğitim seviyemizin yükselmesini elimizden geldiğince başarmak için çaba sarf edeceğiz’’ dedi.

Kız öğrenci sayısı erkekleri geçti

2002 yılına kadar Türkiye’de ilköğretimde okullaşma oranının yüzde 90 olduğuna, 9 yıllık AK Parti iktidarında ise bu rakamın yüzde 99’a ulaştığına dikkati çeken Dinçer, ‘’Bu konuda artık (sorunumuzu çözdük) desek çok fazla abartmış olmayız. 2002 yılında kız çocuklarımızın okullaşma oranı 100 erkek öğrenciye karşın 88 kız öğrenciydi. İlköğretimde kız çocuklarımızın sayısı erkek çocuklarımızı geçti. Bu, bizim bu konuda ortaya koyduğumuz çabaları, uğraşıları ve ulaşmaya çalıştığımız hedefleri göstermez mi?’’ diye konuştu. Tüm bu olumlu sonuçlara idari tedbirlerle ulaştıklarını belirten Dinçer şöyle devam etti:

Yaptıklarımız yapacağımızın garantisi

‘’(Haydı Kızlar Okula) dedik, (Baba beni okula gönder) dedik, (Ana kız okulda) dedik. Çocuklarını okula gönderen her aileye çocuk başına maddi destekler sağladık. İlköğretimde kız ve erkeğe ayrı, lisede kız ve erkeğe ayrı olmak üzere ne kadar çocuğu okula göndermişse onun için maddi destekler sağladık. Bütün bunları çocukların okula gelmeleri için eğitilmeleri için yaptık. Kız çocuklarımız için bu zamana kadar yaptığımız çabalar, gayretler, elde ettiğimiz sonuçlardan geriye gidecek herhangi bir adım atacağımıza ihtimal verir misiniz siz bizim?’’

Gazetecilerle Bowling oynadı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı” için gittiği Antalya’da gündüz yoğun bir tempoyla çalışırken, akşam ise gazetecilerle bowling oynadı. Gazetecilerle sohbeti esnasında fırsat buldukça bowling oynadığını anlatan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, gazetecilerden gelen maç teklifini de kabul etti. Renkli görüntülere sahne olan maçta Bakan Dinçer’in takımı açık ara farkla (518’e 423) galip geldi. Dinçer, aldığı sayılarla turnuvanın da en skorer üçüncü oyuncusu oldu.

Star

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.