banner

İÜ Beyazıt Kampüsü’nde ‘Noel Baba’ protestosu
Yılbaşı kutlamalarını eleştiren Anadolu Gençlik Derneği üyesi öğrenciler şişirilmiş ‘Noel Baba’ maketiyle Beyazıt’ta eylem yaptı. Noel Baba’nın çantasından uyuşturucu, kumar ve alkol gibi kötü alışkanlıkların çıktığını öne süren eylemciler, Müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini belirttiler.

İstanbul Üniversitesi’nde okuyan dernek üyesi öğrenciler, Beyazıt Meydanı’nda toplanıp, yılbaşı kutlamalarını protesto ettiler. Üzerinde “Ahlak ve maneviyat tahribatına hayır, Edeb ya hu” yazısı ve “Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o; onlardandır” hadisinin yazılı olduğu pankartları açan öğrenciler sık sık tekbir getirdi. Ellerinde Noel Baba’nın şişirilmiş bir maketini taşıyan yaklaşık 50 kişi, “İslam ümmeti kabul etmez zilleti” , “Müslüman uyuma inancına sahip çık” sloganları attı.

Kur’an-ı Kerim okunduğu eylemde topluluk adına basın açıklamasını yapan Anadolu Gençlik Derneği Beyazıt Yerleşkesi Başkanı Muhammet Acar, “Peygamberimizin buyurduğu ‘Kim bir millete benzemeye çalışırsa, o; onlarlandır’ hadis-i şerifi, Noel’in biz Müslümanlar için açık bir tehlike olduğunu göstermekte ve imanımıza zarar vereceği anlamına gelmektedir” dedi.

Yılbaşı kutlamalarının toplumda ahlaki bir depreme yol açtığını savunan Muhammet Acar, “Noel Baba insanlara şirin görünerek bir çok kötülüğün kapısını aralamaktadır. İnsanlar, Noel motifleri arasında içki, uyuşturucu, fuhuş batağına dalmaktadırlar. Devlet ‘Milli Piyango’ adı altında milyonları harama yönlendiriyor’’ diye konuştu.

Açıklama sırasında Noel Baba maketinin çantasından uyuşturucu, alkol ve kumarı anlatan, şişeler, enjektörler ve yazılar çıkarılarak, maketin önüne konuldu. Müslümanların yılbaşı kutlaması yapmaması gerektiğini vurgulayan Muhammet Acar, açıklamasını Mehmet Talu’nun durumu eleştiren şiiriyle sonlandırdı. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.