banner

MEB’den ‘karne’ açıklaması
2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı yarıyıl tatili 25 Ocak’ta başlıyor. Yarıyıl tatiline sayılı günler kala velileri ve öğrencileri karne heyecanı sardı. Bu yıl ortaöğretimde okuyan öğrenciler karne ücreti ödeyecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in imzasıyla karne ücreti hakkında bir genelge yayımlandı. Genelgeye göre, okullarda öğrencilerden hiçbir şekilde karne ücreti alınmayacağı belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in imzasının olduğu genelgede şu ifadeler yer aldı

Bilindiği üzere 2005 yılından beri merkezden basılarak gönderilen öğrenci karneleri ve başarı belgeleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren artık gönderilmeyecektir.

Karnelerin tasarımında bazı değişiklikler yapılmış olup, ilköğretim ve ortaöğretim için birer çeşit olmak üzere iki tip karne örneği tasarlanmıştır Okulların, öğrencilerin e-okulda dönem ve yıl bilgileri yer alan karneleri basabilmeleri amacıyla, karnelerin dış yüzeyini oluşturan arka ve ön kapak bilgileri ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına ait okullar için 2 ömek karne tasarlanmıştır.

Okul isimleri ile ilgili bilgiler için karnenin ön kapağında boşluk bırakılmıştır. Okul yönetimleri bu boşluklara okul bilgilerini gireceklerdir.

Karnenin iç yüzeyinde yer alan ve e-okul tarafından otomatik olarak üretilen bilgilerde herhangi bir düzenlemeye gidilmeyecektir.

Öğrenci başarı belgelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yerelde okullar kendileri bu basan belgelerini bastırabilecek veya kendi imkanları ile çoğaltabilecektir.

Karne ücreti olarak okullara kırtasiye ödeneği gönderilecektir

Öğrenci karneleri ve başarı belgeleri için, 2013 yılında Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilçe Millî Eğitim Müdürlükleri hesabına öğrenci sayısı esas alınarak kırtasiye ödeneği gönderilecektir. Bu sebeple okul yönetimleri kame parası adı ile öğrencilerin kendileri veya velilerinden kesinlikle para talep etmeyeceklerdir.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren https://e-okoljneb.gov.tr adresinde yer alan örneklerine Uygun olarak karne ve öğrenci başarı belgelerinin hazırlanması ve dağıtımının yapılmasıyla ilgili her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini rica ederim.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.