banner

Bakan Dinçer: ‘İşimiz sansür yapmak değil’
Bakan Dinçer, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nın işi sansür yapmak değil. Bırakın çocuklar kitap okusun'' dedi.

bakan dincerMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu kapsamında bu yıl 9'uncusu düzenlenen ''Siyaset Okulu'' programının açılış dersini verdi.

Beşiktaş Kampüsü'ndeki derste Bakan Dinçer, dünyanın hiçbir yerinde Türkiye kadar çok çeşit lise diploması veren bir ülke olmadığını vurgulayarak, ''Bizden sonra en fazla lise diploması veren ülke İtalya. O da 5 farklı lise diploması veriyor. Biz ise 23-24 tane lise diploması veriyoruz. Bunun 13-14 tanesi meslek lisesi, 9 tane de lise diploması veriyoruz.  Okul türlerini azaltacağız dedik. Geçenlerde yalan yanlış bir haber çıktı. O haber doğru değildi ama biz ortaöğretimde okul çeşidini azaltacağız. Bu kadar çok meslek lisesi diploması vermeyeceğiz'' diye konuştu.

Sorular

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Dinçer, ''Sınav sistemi kalkmadan ya da üniversite kapasitesi taleplerin üzerine çıkmadan dershanelerin ortadan kalkması halinde yeni kriterlerin uygulanabilirliği, öğrencilerin seçilebilirliği nasıl olacak?'' sorusu üzerine,''Esas odaklandığımız nokta, ilköğretimden ortaöğretime geçişteki sınavı kaldırmak. Ortaöğretimden yükseköğretime geçişle alakalı henüz bir çalışmamız yok'' dedi.

''Şeker Portakalı'' kitabıyla ilgili iddialara ilişkin soru üzerine Dinçer, ''Bunlar, öküz altında buzağı arama işleri. Bunlara gerek yok. Milli Eğitim Bakanlığı'nın işi sansür yapmak değil. Biz çocuklarımıza hangi kitap olursa olsun, hepsini okutmak istiyoruz. Bırakın çocuklar kitap okusun'' diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.