banner

Engelli çocuklar için yurt yapılacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'nin ilk engelli çocuklar yurdunu İzmir'de yapacak.

Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi bünyesinde kurulacak yurtta, engelliler ömür boyu ücretsiz olarak kalabilecek.

Sabahat Akşıray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) Müdür Başyardımcısı Birol Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, otistik çocuklar eğitim merkezinin yanındaki 14 dönümlük araziyi, yurt yapılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devrettiğini, alana 200 yatak kapasiteli, 2 katlı, otel konseptinde yurt yapılacağını belirtti.

Engelli ailelerinin en büyük sıkıntısının kendilerinden sonra çocuklarına kimin bakacağı kaygısı olduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

''Ailelerin yarasına merhem olacağız. Çocukları okulda eğitimini sürdürecek, okuldaki atölyelerde başarma duygusunu tadacak ve para kazanacak, sonra da yurtta kalacak. Yurt, engellilerin bir arada yaşamayı öğrenmesi açısından da eğitici olacak. Pilot proje olarak ilk kez İzmir'de yapılacak ama temel amaç, bu özel projeyi Türkiye'nin her yanına yaygınlaştırmak. Yurt hizmeti için ailelerden herhangi bir ücret alınmayacak.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.