banner

Halk kütüphanelerine yeni sistem
Yakın Doğu Üniversitesi, kütüphane otomasyon sistemini halk kütüphanelerinde hayata geçiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 1.112 halk kütüphanesinin kullanacağı kütüphane otomasyon sistemi ile ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre, YDÜ Büyük Kütüphane ve TBMM Kütüphanesi tarafından kullanılmakta olan kütüphane otomasyon sistemi, halk kütüphanelerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirildi.

Açık kaynaklı ve özgür yazılım olan KOHA Tümleşik Kütüphane Sistemine göre gerçekleştirilen proje; kullanıcı sayısı, bibliyografik kayıt sayısı ve kullanacak kütüphane sayısı bakımından bu güne kadar yapılmış en büyük özgür kütüphane yazılımı göçü projesi olma özelliğine sahip navigera över till den här sidan. Proje çerçevesinde, 1.112 hak kütüphanesinin 1 milyondan fazla mevcut kullanıcısı, 8 milyondan fazla kitap kaydı içeren katalog üzerinde internet tabanlı işlem gerçekleştirebilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.