banner

Türkler itaatkar, Avrupalılar bağımsız çocuk yetiştiriyor
Yaşar Üniversitesi (YÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap, Hollanda'da tamamladığı doktora tezi ile kültürlerarası bir araştırmaya imza attı. Türk, Alman ve Hollandalı annelerin 'çocuk yetiştirme davranışlarını' inceleyen Jagtap, Türk annelerin 'itaatkar' Avrupalı annelerin ise 'bağımsız' bireyler yetiştirdiklerini tespit etti.

Akademik kariyerini Yaşar Üniversitesi'nde sürdüren Yrd. Doç. Dr. Elif Durgel Jagtap Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği araştırmasında '3-6 yaş grubu' çocuk sahibi bine yakın Türk, Alman ve Hollandalı annenin çocuklarını yetiştirme davranışlarını inceledi. 4 yıl süren araştırması için Hollanda Eğitim Bakanlığı'ndan da mali destek gören Elif Durgel Jagtap, Almanya ve Holanda'da yaşayan Türk göçmen ve Avrupalı annelerin yanı sıra İstanbul'da yaşayan Türk anneler ile bire bir görüşmeler gerçekleştirdi. Araştırmadaki görüşmeler, Almanya'da Bochum, Hollanda'da Tilburg, Eindhoven, Rotterdam, Amsterdam şehirlerinde gerçekleştirildi. Annelere 'Nasıl bir birey yetiştirmek istiyorsunuz?', 'Çocuğunuzdan beklentileriniz neler?', 'Kültürünüzü ne kadar koruyorsunuz', 'Yabancı uyruklu anneleri nasıl buluyorsunuz' gibi sorular yönelten Psikolog Jagtap böylece Türk ve yabancı annelerin çocuk yetiştirmede gösterdikleri davranış farklılıklarını ortaya koydu.

Jagtap araştırmasında şu farklılıkları saptadığını söyledi:

"Türk anneler çocuklarının aileyle yakın ilişkileri olan, terbiyeli, büyüklerine saygılı ve itaatkâr birer yetişkin olarak büyümelerini Alman ve Hollandalı annelerden daha çok önemsiyor. Oysa Hollandalı ve Alman anneler çocuklarının sağlıklı ve mutlu, ayakları üzerinde durabilen, özerk, bağımsız bir kişilik geliştirebilen bireyler olarak gelişmesini ön plana çıkarıyorlar. Öte yandan Türk göçmen anneleri kendi içinde Almanya da Hollanda kültürünü benimsemelerine göre farklılıklar da gösteriyorlar. İçinde yaşadıkları Avrupa kültürüne bütünleşmiş Türk annelerinin daha çok özerklik vurgusu yaptıklarını da görüyoruz."

Kuralcılık garipseniyor

Türk annelerin yabancı anneleri kimi zaman gaddar bulduklarını da belirten Jagtap, "İki grup annenin birbirlerine bakış açısı çok farklı. Türk anneleri yabancı anneleri çok kuralcı ve gaddar buluyorlar. Yabancı annelerin küçük çocuklarını odalarında yalnız bırakmalarını çok garipsiyorlar. Yabancı anneler ise Türk anneleri gereğinden fazla yumuşak buluyorlar" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.