banner

‘Üniversite’nin kapısı AKP’ye kapalı’
Yıldız Teknik Üniversiteli öğrenciler, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun katılacağı paneli protesto etti. Oturma eylemi yapan öğrenciler, “Üniversite’nin kapısı AKP’ye kapalı“ şeklinde slogan attı.

Panelin yapıldığı salona girmek isteyen öğrencilere, özel güvenlik görevlileri engel oldu. Öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında itiş kakış yaşandı. Güvenlikçilerin oluşturduğu bariyeri aşan öğrencileri çevik kuvvet durdurdu. Oturma eylemi yapan öğrenciler, “Üniversite’nin kapısı AKP’ye kapalı“ şeklinde slogan attı. Türkiye Gençlik Birliği üyesi öğrencilerden 3’ü panelin yapılacağı oditoryumun çatısına çıktı. “Üniversitenin kapısı AKP’ye kapalı” yazılı pankarttı çatıya asan öğrenciler slogan attı. Öğrencilerin tepkisi nedeniyle Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, panelin yapılacağı oditoryuma arka kapıdan girdi.

"Üniversitelerin olaylarla değil başarı ve fikirlerle anılmasını istiyoruz"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Türkiye zor bir coğrafya. İçeride ve dışarıda üzerimizde kirli oyunlar oynayan, hesaplar yapan art niyetliler var. Bunlara karşı milli menfaatlerimiz doğrultusunda, hep mücadele ettik. Şehitlerimiz gazilerimiz oldu. Ama artık can vermeyelim. Mücadelemizi canla değil, teknolojiyle, ekonomik ve sanayi gelişmelerle, bilim ve teknikle yapalım” dedi. Yüksek, etkinlik öncesinde çıkartılmak istenen olaylara da değindiği konuşmasında şunları söyledi: Dünya ekonomileri içinde ilk 10’a girmenin yolu eğitimden, ar-ge’den, inovasyondan ve sanayileşmeden geçiyor. Üniversitelerimizin olaylarla değil, başarılar ve fikirleriyle anılmasını istiyoruz. Her düşünce ve görüşe sahip gençlerimiz o kadar güzel işler yapıyorlar ki inanın bunu hak ediyorlar. Gençlerimizin sadece derslerine çalışmalarını söylemiyoruz. Yaşamın her alanında olsunlar, hem de aktif şekilde olsunlar. Gençlerimiz aşık da olacaklar, spor da yapacaklar, hobileri de olacak, siyasetin de içinde olacaklar, ideolojileri dahilinde mücadelelerini de edecekler, hoşlarına gitmeyen kararları protesto da edecekler. Ama bir şey var ki bunu şiddet kullanarak, çevrelerine de, çevrelerindekilere de kendilerine de zarar vererek yapmayacaklar. Görüşlerini demokratik yollardan ifade edecekler. Gidip muhataplarıyla uygun pozisyonlarda görüşebilirler, mail atabilirler, görüşlerini ifade edebilirler. Ama bilim ve fikir yuvası olan Üniversitelerimizde şiddet istemiyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.