banner

Okul servislerinde sigara içilmemesi için kampanya başlatıldı
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası işbirliğiyle okul servisi sürücülerinin hayatından tamamen sigarayı çıkarmayı teşvik etmek amacıyla ''Benim Servisçim Sigara İçmiyor'' kampanyası başlatıldı.

Kampanyanın tanıtımı amacıyla Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen etkinlikle konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Türkiye'de her 6 dakikada bir kişinin sigaradan kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Gençlerin büyüklerinden ya da arkadaşlarından özenerek sigaraya başladıklarını ifade eden Deniz, öğrencilere rol model olan okul servisi sürücülerine yönelik kampanyanın bu nedenle çok önemli olduğunu dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'deki sigarayla mücadele kampanyasını diğer ülkelere örnek gösterdiğini ve Türkiye'de sigara içen kişi sayısında düşüş yaşandığını kaydeden Deniz, ''Ancak yeterli mi- Elbette ki değil. El ele vererek sigaranın son molekülü tükenene kadar mücadelemizin devam etmesi gerekir'' diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan sigarayla mücadele kampanyalarının Türkiye'de büyük kabul gördüğünü söyledi. Yıldız, Yeşilay'ın bu konudaki çalışmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

Başta öğretmenler olmak üzere çocuklara örnek olacak kişilerin sigara içmemesini istediklerini dile getiren Yıldız, çocukların akademik başarıları kadar sağlıklı ve kaliteli yaşam becerilerinin artmasına da önem verdiklerini, bu nedenle de kampanyanın büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Hamza Öztürk, servis minibüsçülerinin araçlarında ve okul çevrelerinde sigara içmediklerini belirterek, kampanya ile sigara kullanan servis sürücülerine alışkanlıklarını tamamen bıraktırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Öztürk, ''Taşıdığımız çocuklara örnek olmak için bundan sonra bizim servisçilerimiz sigara içmeyecek'' ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.