banner

İkinci dönem merkezi ortak sınav tarihleri
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 8. sınıflar için düzenlediği ve 45 bin 984 öğrencinin katıldığı mazeret sınavları sona erdi. İkinci dönem sınavları 28-29 Nisan'da yapılacak

Merkezi ortak sınav ikinci dönem tarihleri belli oldu mu? Mazeret sınavları ikinci dönem tarihleri ne zaman?

MEB tarafından bu yıl uygulamaya geçilen Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları'na katılamayan öğrenciler için yapılan mazeret sınavlarının, ikinci gün oturumunda Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil derslerinin sınavları yer aldı. Sınavlar saat 09.00'da başladı, 12.00'da sona erdi.

Sınavlarda öğrencilere, her ders için çoktan seçmeli 20 soru yöneltildi. Her bir ders yazılısı için sınav süresi 40’ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 30'ar dakika oldu.

Bugün yapılan oturumlarla, birinci dönem merkezi ortak sınavları sınavları tamamlanmış oldu.  İkinci dönem sınavları ise 28-29 Nisan'da yapılacak. Bu döneme ilişkin mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Puan hesaplama

Birinci dönem sınav sonuçları ocakta ikinci dönem sınav sonuçları ise haziranda açıklanacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.

Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek. Sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.