banner

41 bin öğretmen grevde Bakın hangi ülke?
Kanada'nın British Columbia eyaletinde 41 bin öğretmenin grevi nedeniyle yüz binlerce öğrenci okula başlayamadı

Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullarda 2 Eylül’de çalan yeni ders yılı zili, British Columbia’da henüz duyulmadı. Eyalette 800 bini aşkın çocuğun okula gidememesi, öğrenci velilerinin ve yakınlarının hayatını da alt üst etti. Birçoğu çalışan anne babalar, çocuklarını bırakacakları bakıcı bulmakta zorlanırken, birçoğu da işverenleri ile sıkıntı yaşıyor. Eyaletteki kreşlerde ise yer kalmadığı bildiriliyor.

British Columbia Öğretmenler Federasyonu ile Eyalet Devlet Okulları İşverenleri Birliği arasında aylar öncesinde başlayan ve tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde geçen ay grev kararı alınmıştı.

Nine ve dedelere 40 dolar

Sorunu çözmek için çaba harcayan eyalet hükümeti, ailelerin bakıcı sorununun çözümüne katkı sağlamak için ailede durumu müsait olan nine, dede, amca ya da teyzelerden bakıcılığı kabul edenlere günlük 40 Kanada doları ödeme yapmaya başladı.

Eyalet Başbakanı Chrity Clark, öğretmenlerin bağlı olduğu sendikayı hak aramaktan çok siyasi hayatı yönlendirmeye çalışmakla suçladı. Son atanan arabulucunun da masayı terk etmesiyle iyice çıkmaza giren ve 40 bin öğretmeni ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ne zaman sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.