banner

500 bine yakın öğretmen bugün derse girmeyecek
Türkiye’nin önde gelen eğitim sendikalarından Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim- İş üyeleri bugün derse girmeyerek alanlara inme kararı aldı.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülseven Özkan’ın haberine göre, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim- İş üyeleri bugün derse girmeyerek alanlara inme kararı aldı.

Amaç ise eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek olarak açıklandı. Torba yasada yer alan öğretmene rotasyon, 4 yıldan fazla müdürlük yapan ve 75 puanın altında kalan okul müdürlerinin görevden alınması, 5’inci sınıftan itibaren türban serbestliği, eğitimcilerin sosyal ve ekonomik hakları, akademisyenlerin özlük hakları ve yükseköğretim kurumlarının yapıları gibi başlıklar grevin nedenleri arasında. Sendika başkanları Türkiye genelinde 500 binin üzerinde eğitimcinin eyleme destek vermesini bekliyor.

Kamuran Karaca (Eğitim-Sen Genel Başkanı): Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyeceğiz. Türkiye genelinde her ilde ayrı ayrı alanlarda 3 büyük sendika eylem yapacak. Ankara’da bütün okulların 1 tam gün boşalmasını bekliyoruz. Alanlara da kendi sendikamız için 4 bin eğitimciyi bekliyoruz. Rapor alma söz konusu değil. Bu grev yasal hakkımız.

İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Başkanı): 231 bin Türk Eğitim-Sen üyesi olmak üzere toplam 500 binin üzerinde eğitimci bu eyleme destek verecek, 1 gün iş bırakacak. Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmesinden doğan grev hakkımızı kullanıyoruz.

Veli Demir (Eğitim-İş Genel Başkanı): 12 yıllık süreçte Ak Parti en büyük tahribatı eğitim alanında yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı teşkilatı yasası değiştirildi. 4+4+4 sistemi getirildi. 7 bin idarecinin görevine son verildi. Öğretmene rotasyon getirildi. Eğitim laik, bilimsel özünden koptu ve hızla dinselleştiriliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.