banner

Öğretmenlik girişimci olmak için bir adımdı
1979 senesinde Kültür Dershanesi’nde öğretmenliğe başlayan Doğa Okulları Kurucusu Fethi Şimşek’in uzun bir öğretmenlik geçmişi olmamış. Kısa süre sonra öğretmenlik yaptığı kuruma ortak olan Şimşek, “Benim öğretmenliğe başlama hikâyem aslında ‘girişimci’ olmak adına atmış olduğum bir adımdı. Eğitimde girişimcilik vizyonunu yaratmak için bu yola baş koydum” diyor.

fathi simsek ogrencilerÖncelikle bize eğitim hayatınızı anlatabilir misiniz? Hangi koşullarda okudunuz ve nasıl bir öğrenciydiniz? Öğretmenlerinizle ilişkilerinizde nelere dikkat ediyordunuz?

Şanlıurfa’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. İlköğretim ve lise hayatımı Şanlıurfa’da tamamladım. Şimdiki adıyla; “Marmara Eğitim Fakültesi” olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Fizik Kimya Biyoloji bölümünde kimya dalında eğitim aldım. Ardından da ikinci okul olarak İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde 2 yıl okudum. İyi bir öğrenciydim. Her şeyden önce o yıllarda kendimi keşfetmiş biriydim. İstemiş olduğum geleceğe dair yolumda emin adımlarla ilerlemek için çok çalıştım. Öğretmenlerimle ilişkilerim güçlüydü. İletişimin gücünü her zaman kullandım.

Neden öğretmen olmak istediniz? O dönemlerde sizi öğretmenliğe yönelten sebepler nelerdi?

Eğitim bir ülke için çok önemlidir. Dünya üzerinde gelişmiş bir ülke olarak söz sahibi olmak istiyorsanız bunu iyi eğitilmiş bireylerden oluşan halk ile yapabilirsiniz. Benim öğretmenliğe başlama hikâyem aslında ‘girişimci’ olmak adına atmış olduğum bir adımdı. Eğitimde girişimcilik vizyonunu yaratmak için bu yola baş koydum.

Ne zamana kadar öğretmenlik mesleğini sürdürdünüz? Öğretmenlik yıllarınız nasıl geçti, neler yaşadınız? Hangi okullarda görev yaptınız? Nasıl bir öğretmendiniz?

1979 senesinde Kültür Dershanesi’nde öğretmenliğe başladım. Ancak uzun bir öğretmenlik geçmişim olmadı. Çünkü kısa süre sonra bu kuruma ortak oldum. Artık girişimciliğe adım atmıştım. Elbette bir eğitimci kimliğim oluşmuştu. Bu hala devam ediyor. Vizyonda önemli olan öğrencilerle kurulacak iletişimdir. Ben en çok buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aranızda kesinlikle bağ kurulmalı. Başarılı öğretmen olmanın yolu budur.

Öğretmenlikten okul kuruculuğuna yönelmeye nasıl ve ne zaman karar verdiniz? Eğitim kurumlarınızı nasıl kurdunuz?

Aklımda hep girişimci olmak vardı. Bu benim hayalimdi. Eğitimi para yatırılacak ve kazanılacak bir iş kolu olarak gördüm. Kuruculuğa geçiş öykümü kısaca böyle özetleyebilirim. Eğitim sektörü ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak, hizmet sektöründe de kaliteyi arttıracaktır. Zaten özel eğitim sektörünün geldiği nokta artık budur. 1995 yılında Fatih Dershanesi’ni devir aldım ve büyüttüm. 1998 yılında English Time dil okullarını kurdum. 2001 yılında Doğa Okulları’nı kurarak özel eğitim sektörüne adım attım.

Öğretmenliği özlüyor musunuz? Öğretmenliğin özlediğiniz noktaları nelerdir?

Kesinlikle çok ama çok özlüyorum. Öğretmenlik gerçekten dünyanın en kutsal mesleği. Öğretmenliğimin en çok öğrencilerimle göz teması kurduğum anlarını özlüyorum. Onların gözündeki o öğrenme isteğini görmek beni hep mutlu etmiştir. Hala bile bunun tarifini yapamam. O anlar benim en büyük hazinem olarak var olacaktır.

İÇİMDEKİ İŞLETME RUHUNU ÖĞRETMENİM GÖRDÜ

Eğitim hayatınızda sizi etkileyen öğretmenleriniz oldu mu? Bu öğretmenleriniz yaşamınızda nasıl bir değişim sağladılar? Okul yıllarınızda unutamadığınız öğretmeninizle ilgili aklınızda kalan bir anıyı anlatabilir misiniz?

Sınıf matematik öğretmenim benim içimdeki işletme ruhunu gören ve beni destekleyen biri olarak hayatımda önemli bir yere sahiptir. Bana “soru çözme soru yarat” diyerek innavasyonu öğretmiştir. Aynı şeklide Şanlıurfa’da ilkokul 3. sınıf öğretmenim ile yaşadığım bir anı hala aklımdadır. Bir süre geçirmiş olduğum rahatsızlıktan dolayı okula gidememiştim. Bu öğretmenim benim evime gelerek hiçbir maddi karşılık beklemeden, bana özel ders vermişti. 

Gençlere meslek seçme konusundaki tavsiyeleriniz nelerdir? Özellikle öğretmen olmak isteyen gençlere öğretmen kökenli bir isim olarak neler söyleyebilirsiniz? Bu mesleği seçmek için hangi özelliklere sahip olmalılar?

Hangi mesleği seçerseniz seçin işinizi başarı ile yapın. Önemli olan kendi iç başarınızın keşfedilmesidir. Başarı duygusunu keşfeden öğrenci meslek hayatına özgüven ile atılır. Biz Doğa Okulları’nda öğrencilerimize hep bunu söylüyoruz. Onları bu şekilde eğitiyoruz. Sadece eğitim değil öğretim de veriyoruz. Meslek seçiminde önemli olan bu algıyı kavramaktır. Hızla değişen bir dünya düzeni ile karşı karşıyayız bilinmeyen bir geleceğe öğrenci hazırlıyoruz. Öğrenciler de bunu bilerek kariyer ve meslek seçimi yapmalılar.

Siz eğitim kurumlarınıza öğretmen seçerken hangi özellikleri arıyorsunuz? Ayrıca kurumlarınızda çalışan öğretmenlerinizin niteliğini daha da artırma noktasında hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz?

Kalite çalışmaları kapsamında, Doğa Okulları’nın tüm birimleri için özel tasarlanan butik projelerini; tüm akademik kadrolarımızın bilfiil katılımıyla hayata geçireceğiz. ‘Öğren-Öğret-Deneyimle’ felsefesi ekseninde gerçekleştirdiğimiz bu projelerle Doğa Okulları’nın eğitim standartlarını daha da yükseltiyoruz. 

Doğa Okulları,  öğretmenlerinin yeni neslin değişimlerine ayak uydurması ve yeni nesle verilecek eğitimlerin güçlendirilmesi için de benzersiz projeler gerçekleştiriyor. İçerik ve kurgusu açısından sektörde benzeri olmayan “Sınıf Öğretmenleri Gelişim Programı”, Doğa Okulları eğitim kadrosunun hem akademik hem de bireysel gelişimlerine destek oluyor.

Türkiye’deki insan gücünü çağdaş dünya seviyesine ulaştırmak için 2002 yılından beri Avrupa Birliği’ne uyumlu eğitimler düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile Doğa Okulları Liderlik Akademisi, daha önce hayata geçirilmemiş bir proje yürütüyoruz.

“Sınıf Öğretmenleri Gelişim Programı” adlı 3 yıl sürecek proje kapsamında; 700’den fazla sınıf öğretmeni, toplamda 20 gün ve 140 saatlik eğitim çalışmasına katılacak. Proje, veliler- çocuklarla etkili iletişim konulu atölye çalışmaları, konuk konuşmacılar ve farklı eğitim aktiviteleri içerecek şekilde tasarlandı. Öğretmenlerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini destekleyecek bu program sonunda katılımcılar, bitirme tezlerini hazırlayacak ve kurulda başarılı olarak değerlendirilenler sertifika almaya hak kazanacak.

EĞİTİMDE KALİTE KONUSUNDA KENDİMİZ İLE YARIŞIYORUZ

Son olarak eğitimcilik yolunda hedefleriniz nelerdir? Kurduğunuz eğitim kurumlarını daha da geliştirmek için neler yapmayı planlıyorsunuz?

Türkiye’deki eğitim kalitesinin yükseltilmesinde özel okulların payının giderek artacağı inancı içerisindeyiz. Bizler şu anda en çok öğrenciye sahip olan bir özel okul olarak eğitim sektöründe lokomotif konumundayız. Bu konumu devam ettirirken, kurumumuzu büyütürken temel noktamız; kalitemizi korumak, artırmak ve dünya standartlarında bir eğitim vermek. Yıllarca edinmiş olduğumuz vizyon ve misyon ile eğitimde kalite konusunda kendimiz ile yarışıyoruz. Bu noktada da olabildiğince sektöre destek ve örnek olmaya, sektörle ilgili gelişmelere de dikkat etmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ve en temelde Bakanlığın yönlendirmesine göre hareket eden bir kurum olarak aslında Türkiye’nin geleceği için, Türkiye için çalışıyoruz. Öğrencilerimize bu eğitimi verirken hiç şüphesiz ki eğitim kadromuzun ve velilerimizin de mutluluğunu çok önemsiyoruz. Memnuniyet çalışmalarımız, Ar-Ge ekiplerimizin yaptığı araştırmalar ve insan kaynakları yatırımlarımızla eğitim sektörünün en önemli kurumlarından olmaya devam edeceğiz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.