banner

Doğru Eğitim Tekniği ile sınav başarısını yükseltmek mümkün
ERA Kolejleri Eğitim Koordinatörü Selim Çifçi, kurumun TEOG hazırlık süreçlerini anlatırken, doğru eğitim tekniği ile bu tarz sınavlarda başarıyı yükseltmenin mümkün olduğunu vurguluyor. ERA öğrencilerinin sınav başarısının arkasında ise kuruma özel 7 adımlı bir yaklaşım var.

era selim çiftçiİlk kez 2013 yılında Teknik Lise olarak eğitim vermeye başlayan ERA Kolejleri, eğitim sistemimize getirdiği yenilikler sayesinde geçen 2 yılda hızla büyümeyi başardı. Kurum bu gün anaokulundan liseye her yaş grubundan öğrenciye eğitim sunuyor. Ülkemizde eğitim alanında inovatif bir çağı açan ERA Kolejleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılında 5 kampüsüne 5 kampüs daha ekleyerek eğitim basamaklarının tümünde hizmetini genişleterek sunmaya devam edecek. Böylelikle 180 olan yetkin eğitimci sayısını 300’e, 2000 olan öğrenci sayısını da yaklaşık 5000’e çıkararak çağdaş eğitim anlayışının güçlü bir temsilcisi olmayı sürdürecek.

ERA Kolejleri’nin temel yaklaşımı, 4x5 İnovatif Eğitim Sistemi ile öğrencinin eğitim öğretim hayatına bütüncül bir bakış açısı getirmektir. Bu yaklaşımın özünde, öğrencinin akademik gelişimini en iyi şekilde sağlayabilmek için, fiziksel gelişimini olabilecek en sağlıklı seviyede tutmak; bunun yanı sıra zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimini de dikkatle ele alıp geliştirmek yatar. Tüm bu gelişim süreçlerini iyi bir şekilde tamamlamış olan öğrencilerin girmiş oldukları sınavlardan başarılı sonuçlar almaları tesadüf olmayacaktır.

1-) Öğrenciye Önce “Öğrenmeyi Öğretiriz”

Bu yaklaşımla ERA'lı bir öğrencinin gireceği herhangi bir sınava hazırlık süreci, aslında daha birinci sınıftan itibaren başlamıştır. Öğrencilerimiz eğitim-öğretim hayatlarının başında, “öğrenmeyi öğrenmek” olarak tanımlayabileceğimiz LearnERA® eğitim programıyla öğrenme için ihtiyaç duyacakları tüm yetileri kazanacak ve eğitim süreçlerinin tamamında bu yeteneklerini kullanarak hedefleri doğrultusunda hayatlarını belirledikleri çizgide devam ettireceklerdir.

2-) Sınavın Yapısını Kavramak Önemli

TEOG’a hazırlık, sadece 8. sınıfa bırakılamayacak kadar geniş kapsamlı bir süreçtir. Zira "Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş" olarak isimlendirilen bu sistem, eski sınav sistemlerinden farklı olarak bir öğrencinin sene sonunda gireceği ve tüm derslerin bulunduğu tek bir sınavdan tamamen farklıdır. TEOG süreci, öğrencinin başarısını anlık performansa dayalı olarak değil geniş bir zaman dilimine yayarak belirleme amacını taşımaktadır. Dolayısıyla bu sınav sisteminin hazırlığı da daha önceki sınav sistemlerinden alışık olduğumuz süreçlerden oldukça farklı olacaktır.

Öncelikle TEOG modeli, öğrencilerin sene içindeki yazılı sınavlarını ve öğrencilerin derslerdeki kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme ve benzeri yeterliliklerini ölçecek nitelikte hazırlanmıştır. Dolayısıyla öğrencilerin ders kazanımlarının iyi tespit edilmesi ve yıl içinde bu kazanımlara dönük olarak yeterli değerlendirme ve yönlendirmelerin yapılmasının yanı sıra öğrencilerin TEOG sınavları mantığında hazırlanmış sorular üzerinde çalışarak bu yaklaşıma alışkın olmaları gerekmektedir.

3-) Hazırlık, 4 Sınıftan İtibaren Başlar

ERA Kolejleri, bu kazanım değerlendirme ve ölçme süreçlerini 4. sınıftan itibaren başlatmaktadır. Öğrencilerin yıl içindeki kazanımları objektif kriterlere göre ölçülerek kendilerine ve velilerimize geri bildirimler yapılır. Öğrencilerimizin, 5, 6 ve 7. sınıflarda TEOG süreçlerinde de belirleyici olacak Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve İngilizce yazılı sınav sonuçlarında kayıp yaşamamaları için yazılı haftalarından önce “Kazanım Değerlendirme Sınavları” uygulanır. Bu sonuçlara göre öğrencilerin hangi kazanımlarının eksik olduğu belirlenir ve yazılılarında başarılı olabilmeleri için gereken bilgilendirme ve ödevlendirmeler yapılır. Böylelikle öğrencilerin yazılı sınav sonuçlarının en mükemmel şekilde sonuçlanması açısından gereken tüm hazırlık süreci, özenli bir şekilde tamamlanır.

Öğrenci, 8. sınıfa geçtiğinde bu yeni seneye, TEOG hazırlık sürecini sadece 8. sınıfa bırakmadığının bilincinde olarak başlar. Bu zamana kadar kendisinin nerelerde eksik nerelerde fazla olduğunun tam olarak farkına varmış, bununla ilgili eğitim planlamalarını rehber öğretmenleri ve sınıf öğretmenleriyle yapmış ve artık TEOG hazırlık sürecini sonlandırmak üzere son seneye adım atmıştır.

4-) 8. Sınıfta Etkin ve Etkili  Ders ve Etüt Çalışması

8. sınıfta TEOG hazırlığı için, hafta içi ek dersler ve cumartesi günü etüt programlarıyla birlikte; hafta içi 9 saat, hafta sonu 5 saat olmak üzere ciddi bir ders ve etüt programı başlar. Bu program çerçevesinde sadece TEOG dersleri değil, stratejik düşünme, analiz ve sonucu önceden görme becerilerini geliştiren "Zeka Oyunları", olaylara farklı açılardan bakmayı sağlayan "Rekreasyon" dersleri gibi öğrencilerin zihinsel, gelişimlerini destekleyen çalışmalar da ihmal edilmeyecektir. TEOG sürecinde cumartesi günleri yapılan TEOG hazırlık derslerinde, öğrencilerimizin eksik kalan kazanımları tamamlanacak ve haftayı daha güvenli bitirmeleri sağlanacaktır.

5-) Aile Seminerleri ile Başarıya 360 Derecelik Bir Yaklaşım

8. sınıf öğrencilerimiz bu süreç içerisinde, rehber öğretmenleri tarafından hazırlanan programlarda yer alan pek çok seminer ve workshop ile desteklenirler. Böylece kaygı düzeylerinin azaltılması, test tekniklerinin mükemmelleştirilmesi, sınav öncesi, sınav ve sınav sonrasında neler yapacaklarına dair birçok aktiviteye dâhil olarak kendilerine güvenlerini yükseltirler. Rehber öğretmenlerimiz ayrıca bu sürecin sadece okul ayağından oluşmadığının tamamen farkında olarak ev ortamının da düzenlenmesi adına velilere yönelik seminerler ile öğrencilerimizin gelişimleri için 360 derecelik bir açı yakalamaya çalışırlar. TEOG gibi önemli bir süreçte, velilere yönelik seminerlerin, ailelerin bilinç düzeyini yükselterek hem anne babaları hem de öğrencileri rahatlattığı, böylelikle aile hayatındaki uyumu ve çocukların başarısını yükselttiği açıkça görülmektedir.

6-) Eğitim Koçları ve Motivasyon Desteği

Konu, kazanım, kaygı, test tekniği gibi konularda hiçbir eksiği kalmayan öğrencilerimizin, 8. sınıfta ihtiyaç duydukları en önemli kıvılcım ise motivasyondur. Burada devreye giren danışman öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin bu süreci en iyi şekilde yönetebilmesi amacıyla sürekli onlarla iletişim halindedir. Aynı şekilde velilerle de irtibat halinde olan danışman öğretmenlerimiz, bir eğitim koçu olarak süreci ders saatlerinin dışında da özenle takip ederler.

7-) Eğitimcinin Tecrübesi ve Özeni

ERA Kolejleri, tüm eğitim süreçlerinde 40 yılın üzerinde okul ve dersane tecrübesine sahip deneyimli yönetici, yayıncı ve eğitimci kadrosuyla öğrencilerinin hayatına doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde dokunmayı kendisine hedef edinmiştir. ERA Ekibi, öğrencilerini bu hedefin getirdiği sorumluluk ile hayata hazırladığının farkındadır. Okullarımız, öğrencilerin hayatlarında karşılarına çıkacak olan bütün zorluklarla baş edebilmeleri için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefler. Öğrencilerimizi, ismi ne olursa olsun karşılarına çıkacak olan sınavları aşılamayacak olan bir duvar değil de doğru şekilde yaklaşıldığında kolayca aşılacak olan küçük bir engel olarak görecek şekilde yetiştiririz. Felsefemiz, onlara gereken donanımı sağlamak ve hayatlarının bu en aktif, en güzel yıllarını unutulmaz bir şekilde yaşatmak için tüm yönetim, yayın ve eğitim kadromuzla daima yanlarında olmaktır. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.