banner

Mektebim, Millet Mektepleri’nin misyonunu üstleniyor
Adını 1928’de açılan Millet Mektepleri’nden alan Mektebim, 35 kampüste 100’ün üzerinde okulu ile eğitim öğretime devam ediyor. Mektebim Kurucusu Ümit Kalko, Atatürk’ün kurmuş olduğu Millet Mektepleri’nin okur-yazarlığı yayma prensibinden hareketle kariyer okur-yazarlığı, bilim okur-yazarlığı, sanat okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığının arttırılmasına yönelik özgün modeller benimsediklerini belirtiyor.

umit kalkoMektebim nasıl doğdu? Okulun tarihçesini ve kuruluş hikâyesini anlatabilir misiniz?

Mektebim’in temelini ilk olarak 2011-2012 eğitim öğretim yılında Büyükçekmece’de açtığımız Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Anaokulu ile attık. Açtığımız okulların kontenjanlarının ilk yıl %100 dolmasından güç alarak daha sonra diğer okullarımızı faaliyete geçirdik ve Mektebim markasını eğitim sektörü içerisinde iddialı bir konuma getirdik. Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. 2013’te 8 okul yatırımı ile 15 kampüse ulaştık. Kampüslerin sayısı arttıkça İstanbul’un dışına da çıkmaya başladık. Özellikle Tekirdağ ve Balıkesir’de yatırımlarımızı artırdık. 2014’te ise 5 okul yatırımı daha yaparak 20 kampüse ulaştık. 2015’te ise Ankara, Adana, Yalova, İzmir, Yozgat, Adana gibi farklı illerde ve İstanbul’un farklı ilçelerinde okul yatırımlarımıza devam ederek 35 kampüs ve 100’ü aşkın okula ulaştık. 2011’den bugüne kadar yaklaşık 100 kat büyüdük.

Mektebim, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi, Anadolu Fen Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleriyle 35 Kampüste 100’ün üzerinde okulu ile eğitim öğretime devam ediyor. İstanbul’da Silivri, Büyükçekmece, Bahçeşehir, Fatih, Bahçelievler, Beylikdüzü, Beykent, Bakırköy gibi lokasyonlarda kampüsleri olan Mektebim Koleji’nin, Çorlu, Tekirdağ ve Edremit’te de kampüsleri bulunuyor. Mektebim Koleji’nin 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul Bahçeşehir ve Ümraniye, Ankara İncek, Etimesgut ve Batıkent, İzmir Çiğli, Yozgat, Adana ve Yalova Kampüsleri eğitim öğretim faaliyetine başladı.

Okulun kuruluş aşamasında eğitimdeki hedeflerinizi nasıl belirlediniz? Bu hedeflere nasıl ilerlediniz?

Okul yatırımına başlarken, önümüze birtakım anayasal kriterler ve prensipler koyduk. En öncelikli prensibimiz, Mektebim olarak toplumun her kesimine eşit mesafede durmak. Atatürk’ü seven, çağdaş, modern,  iyi insan yetiştirmeye özen gösteren ve iyi insanlarla çalışan bir eğitim kurumu olmaktı. Bu nedenle de adımızı aslında modernleşmenin bir sembolü haline gelen 1928’de Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Millet Mektepleri’nden alarak Mektebim’i kurduk. Biz eğitimden kazandığımızı eğitime yatırdık. Mektebim olarak doğru lokasyonlarda, son derece inovatif ve çağdaş eğitim sistemleriyle beslenen, yabancı dile önem veren, öğrenci koçluğuyla çocuklarımızın eğitim-öğretim süreçlerine yön veren ve onların hayatlarını etkileyecek tüm süreçleri gözetim altında tutan bir sistem kurduk. İleri eğitim teknolojileriyle öğrencileri geleceğe en iyi şekilde hazırlayan bir eğitim modeline yatırım yaparak önemli bir başarı kazandık. Öğrencilerin sanatsal, sportif ve bilimsel açıdan gelişebilmelerine yön verecek tüm süreçleri, teknolojik yeniliklerden de yararlanarak kendi eğitim sistemimizde harmanladık.

En büyük hedefimiz ilk etapta Türkiye’nin en büyük eğitim kurumu olmak. 3 yıl içinde 100 kampüse ulaşıp yaklaşık 100 bin öğrenciye eğitim vermeyi planlıyoruz. Mektebim Üniversitesi ile eğitim seferberliğimizi anaokulundan üniversiteye kadar ulaştırmayı ve bir şehir üniversitesi kurmayı hedefliyoruz. Yurt dışı okul yatırımlarına başlayıp büyüterek, bir Türk eğitim markasını dünyaya duyurmak istiyoruz.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ BİR EĞİTİM ANLAYIŞI BENİMSİYORUZ

Mektebim eğitimde nasıl bir misyon üstleniyor? Uyguladığınız eğitim anlayışının temelini hangi değerler oluşturuyor? Bu değerleri öğrencilerinize nasıl aktarıyorsunuz?

mektebim ogrenciMektebim, çağdaş ve modern eğitim ortamlarında son teknolojiyi kullanarak dünya standartlarında eğitim imkânı sunmaktadır. Öğrencilerimiz, öz disiplini ve benlik saygısı gelişmiş, toplumda birey olarak yer aldığının farkında olan, paylaşımcı, kendini ifade edebilen, sorumluluk sahibi, kendi haklarını korurken başkalarının haklarına saygı gösteren, gelenek- göreneklerimize karşı duyarlı, tabiatı koruyan, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı bireyler olarak yetişmektedir.

Mektebim’de Atatürk’ün kurmuş olduğu Millet Mektepleri’nin okur-yazarlığı yayma prensibinden hareketle kariyer okur-yazarlığı, bilim okur-yazarlığı, sanat okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığının arttırılmasına yönelik özgün modeller benimsedik. Öğrencilerimizi temel yetkinlikler kazandırarak, inisiyatif alabilen, problem çözebilen, liderlik yönü güçlü, teknolojiyi yakından takip ederek uygulayabilen bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Dünyada ülkemizin adını duyurmak için hangi çalışmalara imza atıyorsunuz?

Uluslararası fen ve matematik yarışmalarında çeşitli Türkiye derecelerinin yanında spor dalında okçuluk, voleybol, futbol alanlarında Türkiye derecelerimiz mevcut. İtalya’da düzenlenen Uluslararası GEF Global Education Festival’de yarışan Mektebim öğrencileri, Kısa Film Kategorisinde Dünya Birinciliğiyle yurda döndü. 20 ülkenin ve 53 filmin yarıştığı (GEF) Global Education Festivali’ne iki farklı film ile katılan Mektebim öğrencileri “All the Colors of the World” adlı kısa film projeleriyle Dünya Birinciliğine layık görüldü. Mektebim’in yeni eğitim modeli M-Lead, uluslararası bir topluluk EBES (Avrasya İşletme ve Ekonomi Topluluğu) tarafından güvence altına alındı.  M-Lead, öğrencilere geniş bir yükseköğrenim kurumları ağı sunmasına ek olarak dünya kalitesinde eğitim almalarını garantileyecek.

State University of New York at Albany (SUNY) ile önemli bir anlaşmaya imza attık. Anlaşmanın içeriğinde, Mektebim liselerinden mezun olan öğrencilerin üniversiteye sınavsız geçiş yaparak ve indirimlerden faydalanarak ABD’de okuyabilecekleri de yer alıyor. Ayrıca yaz okulu, ortak yabancı dil eğitimi, öğrenci ve öğretmen değişimi gibi konular da işbirliğimiz kapsamında. Yale Üniversitesi’nin Mezunlar Derneği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile bir işbirliği başlattık. Yale Üniversitesi ve yetkililerinden birçok alanda mentorluk hizmeti alacağız. Bu ve benzeri birçok üniversite ile işbirliği çalışmalarımız devam edecek.

Cumhuriyet ve eğitim hakkında düşüncelerinizi iletebilir misiniz?

Eğitim millî olmalıdır. Millî eğitimde öğretim birliği ilkesine uyulmalıdır. Kız ve erkek çocukların eşit şekilde eğitilmesine önem verilmelidir. Eğitimin yaygınlaştırılması, bilgisizliğin yok edilmesi şarttır. Eğitimde fikir ve hareket birliğine, uygulamaya önem verilmelidir. Millî eğitim sistemi bilime dayalı olmalıdır. Millî eğitimde disiplin esas ve öğretmenlik mesleği çekici olmalıdır. Mektebim olarak Cumhuriyetin tüm değerlerine sahip çıkan, çağdaş eğitim ortamlarında çocuklarımızın tamamına en iyi şekilde kaliteli eğitim sunabilmek için çalışıyoruz. Bizim tek işimiz eğitim ve bizim eğitim anlayışımızda hiçbir siyasi, dini ve etnik görüşe yer yok. Biz herkese eşit mesafedeyiz. Modern eğitim ortamlarını ve kaliteli eğitim anlayışını, ülkenin her köşesine ulaştırma hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte eğitimde gerçekleştirilen devrimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte eğitim sistemimizde gerçekleştirilen devrimler, Dünyada eşine az rastlanır niteliktedir. Oldukça kısa bir sürede, tarih yeniden yazılmış ve eğitimde önemli değişiklikler yapılmıştır. Bir milletin yeniden doğuşunu simgeleyen Cumhuriyet’le birlikte birçok yenilik yapılmış ve hayat geçirilmiştir. Laik bir eğitimin benimsenmiş olması, harf devrimi, okuma yazma seferberlikleri, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi ve hayata katılmaları eğitim konusunda atılmış önemli adımlardır. Yine öğretmen okullarının arttırılması ve köy enstitülerinin açılması Cumhuriyet döneminin önemli eğitim devrimleridir. Latin alfabesine geçilmesi, farklı kaynakların araştırılmasına olanak sağlamış ve bilimsel çalışmaların önünü açmıştır.

EĞİTİM, GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE REVİZE EDİLMELİ

Cumhuriyetin başlangıcında eğitimde gerçekleştirilen reformların bugüne yansıması hakkında neler düşünüyorsunuz? Günümüzde eğitimde yaşanan öncelikli sorunlar nelerdir? Bu sorunların çözümü için neler yapılmalı?

Eğitim, günün şartlarına göre revize edilmeli, geliştirilmeli ve yenilenmelidir. Cumhuriyetle birlikte eğitimde yapılan devrimler o günün şartlarına göre düzenlenmiş ve uygulanmıştır. Günümüz dünyasında bilim ve teknoloji de görülen gelişmelerle birlikte eğitim sistem ve modelleri de değişime uğramaktadır. Önemli olan toplumun yapısına, ilke ve değerlerine uygun, bilimi ve teknolojiyi yakından takip eden özgün sistemler yaratmak ve bunları uygulamaktır. Günümüzde, okul öncesi eğitim bilindiği üzere eğitimin temeli ve en önemli kademesidir. Çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve psikomotor gelişimlerinin en hızlı olduğu, kişiliğin %70’inin tamamlandığı bu dönemin eğitime kazandırılması gerekir. Çoğu zaman bu kademeye gerekli önem verilmeye çalışılmışsa da maalesef devamı getirilememiştir. Okul öncesi eğitimin gelişmiş ülkelerde okullaşma oranı %90-100’dür. Türkiye’nin de gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmesi için okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi gerekir. 5 yaş grubu okullaşma oranı %100’e, 3-4 yaş okullaşma oranı da %80’e çıkarılmalıdır. Ayrıca her öğrencinin yetenek, ilgi ve becerilerinin bilimsel testlerle belirlenmesi ve eğitim hayatlarının çıkan sonuçlara göre planlanması gerekir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.