banner
banner
banner

Okul yatırımcılarının yeni iş ortağı: Okulkuran
Yabancı ve yerli yatırımcıların pazara yatırım yapması ile özel okul yatırımcılığının giderek büyüdüğünü belirten Okulkuran A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Özgür Boza, okul kurulumunda ihtiyaç olan arsa, bina, yatırımcı, kurum ve kuruluşları Okulkuran çatısı altında birleştirerek yeni bir model ortaya koyduklarını söyledi.

ozgur_bozaBugüne kadar 40’a yakın projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Boza, yeni projeleri “Anahtar Teslimi Okul” anlayışıyla yaptıklarını dile getirdi.
Son zamanlarda özel öğretim kurumlarının sayısında ciddi bir artış gözleniyor. Bu gelişmeye paralel olarak Okulkuran markasını da sektörde görmeye başladık. Öncelikle bize Okulkuran hakkında bilgi verebilir misiniz?
Okulkuran, adıyla da vurgulamaya çalıştığımız gibi tek işi okul kurmak olan bir şirket. Kurulacak okulun arsasından, öğrenci kabulüne kadar olan süreçte operasyonu üstleniyoruz. Okul kurmak lokasyon tespitinden başlayan, inşaat, tefrişat, tanıtım, öğrenci kabulü gibi ana basamakların çıkıldığı bir merdiven gibidir. Bu süreç birbirine bağlı ve bir öncekinin, kendisinden sonrakini doğurduğu, desteklediği bir operasyondur. Okul kuran tüm bu operasyonda profesyonel destek sunuyor. Şu ana kadar 40 a yakın okul operasyonunu gerek başından sonun kadar, gerek se de bize ihtiyaç olan basamaktan itibaren yürüttük. Kimisinin gayrimenkul, inşaat sürecinde, kimininse öğrenci alım ve tanıtım sürecinde güvendiği marka Okulkuran’dı. Bizim tek işimiz okul kurmak. İşimizde de tek isimiz.
ÖZEL OKULCULUK PROFESYONEL BİR ALAN
Genelde yerleşik ve tanınan marka okulların okul kurma süreçlerini kendilerinin yürüttüklerini biliyoruz. Bu trend değişiyor mu? Bu çerçevede sektöre getirdiğiniz yeni yaklaşımlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bu anlayışı verdiğimiz hizmetle yıktığımızı düşünüyoruz. Her işi profesyonelleri yapmalı. Özel okulculuk artık profesyonel anlayışların üstlendiği bir alan, farklı bir işletmecilik. İşletmecilik tarafında elbette amaç kar etmek, kar edip yeni okullar kurmaktır. Yabancı ya da yerli yatırımcıların da pazara yatırım yapması ile Özel Okul Yatırımcılığı büyüdü. Tanınan markalarımızın ekonomik hedeflerinde yılda 10 – 12 okul açmak varken elbette bu operasyonları yürütecek bir birim kurmalı ya da ilk okulunu hatta ikinci okulunu açacak daha küçük ölçekli yeni kurumların da bu operasyonu yürütecek bir ekibe ihtiyacı var. Biz bu ihtiyacın her ikisini de karşılayacak profesyonel insanları ve kaynakları bir araya getirdik. Büyük markaların da, yeni başlayanların da bu profesyonel hizmet için birim istihdam etmesi gerekmiyor. Okul kurmayı amaçlayan kurum ya da kişiler tüm ihtiyaçlarını aynı çatı altında, Okulkuran çatısı altında zaten bulabiliyor. Ayrı ekiplere ya da istihdamlara ihtiyaçları yok. Gerek deneyimlerimizle gerekse de çalışmalarımızla okul kurulumunda ihtiyaç olan arsa, bina, yatırımcı, kurum ve kuruluşları Okulkuran çatısı altında birleştirdik. İstihdam edilmesi ihtiyaç olan bir birimden çok daha fazla kaynağa sahip olduğumuz için talep edene daha fazla seçenek sunabiliyoruz. Gayrimenkul Danışmanı değiliz. Aldığımız projeyi arsadan, inşaattan okul ruhsatına kadar hatta öğrenci kabulüne kadar “Anahtar Teslimi Okul” anlayışımızla bir proje kabul ediyoruz. Referanslarımızda da görebileceğiniz gibi büyük ve güçlü markalarla çözüm ortaklıkları gerçekleştirdik. Türkiye’nin önder eğitim kurumlarına bu hizmeti vermekten de gurur duyuyoruz. Belirttiğiniz gibi yerleşik markalar okul açma operasyonlarını kendileri yürütüyordu. Okulkuran da zaten o markaların operasyonlarını yürüten, deneyimli isimlerin bir araya geldiği rafine bir kuruluş.
okulkuranANAHTAR TESLİMİ OKUL SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
“Anahtar teslimi okul” kavramı neyi ifade ediyor? Bu süreci baştan sona nasıl yönetiyorsunuz?
Biz gayrimenkul işi yapmıyoruz. Gayrimenkul da farklı bir alan. Bizim alanımız değil. Portföyümüzde okul arsasından, binasından başka da bir şey yok. Sadece okul arsa ve binaları var. Aracı kurum ya da kişilerle de çalışmıyoruz. Direk talep eden eğitim kurumu ve arz eden okul arsası, bina sahibi yatırımcıyı bir araya getiriyoruz. Portföyümüzdeki gayrimenkulün 3-5-10 sene sonraki okul halini düşünerek üzerinde çalışıyoruz.
* Lokasyon belirlendikten sonra inşaatını, tadilatını üstleniyoruz. Okul inşaatı farklıdır. Bu çalışmayı tek işi okul yapıları olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Kurumun tanıtım ve öğrenci kabulünü yürütüyoruz. Okul tanıtımı araba, şirket tanıtımından farklıdır. Bu çalışmayı tek işi okul tanıtımı olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Resmi onay sürecini tamamlıyoruz. Resmi onay süreci takvim ve önceki saydığım basamaklara bağlıdır. Bu çalışmayı tek işi okul mevzuatı olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Arsadan, öğrenci kabulüne kadar tek çatı altında, bu hizmeti veren profesyonel insanların birleşen güçlerini sunuyoruz.
* Unutulmamalıdır ki bu basamakların hepsi birbirine bağlıdır.
* Lokasyon doğru seçilmezse, öğrenci bulamazsınız.
* Bina doğru inşa edilemezse, ruhsat alamazsınız.
* Zamanı doğru kullanamazsanız, proje ölü doğar.
* Ölü doğan bir okul projesinin de canlanması çok zor hatta imkansızdır.
Tüm bu basamakları birbiriyle ilişkilendirmek ve ön görmek de deneyim ve profesyonellik gerektirir.
okul_kuran_logoLOKASYON VE TALEP DOĞRU BELİRLENMELİ
Okul açmanın riskleri nelerdir? yatırım yapacaklara neler tavsiye edersiniz?
Okulların da diğer kendi aralarında farklı yönleri ve sunumları vardır. Eğitime bakışları farklıdır, hedefleri farklıdır, fiziki yapıları faklıdır. Bu renkliliktir. Her geçen gün de bu yelpaze genişlemeli. Önemli olan bu farklılığınızı doğru lokasyonda doğru kişilere sunabilmenizdir. Verdiğiniz hizmeti sunduğunuz yeri doğru seçebiliyor ve gelişen anlayışa, zamana göre de kendinizi güncelleyebiliyorsanız risk yok. Talebi doğru görmelisiniz, ilerideki taleplere göre kendinizi güncellemelisiniz ve hizmeti doğru yerde vermelisiniz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.