banner

OKULKURAN 3 YAŞINDA…
Okul kurulumunda ihtiyaç olan arsa, bina, yatırımcı, kurum ve kuruluşları Okulkuran çatısı altında birleştirerek yeni bir model ortaya koyduklarını belirten Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Özgür Boza, “İşte bu ihtiyaçları öngörmüş ve bu bağlantıları en güvenilir şekilde bir araya getirebilen Okulkuran olarak, üç yıldır bu sektöre öncülük ve rehberlik ediyoruz” diye konuştuk.

ozgur_bozaEğitim, son yıllarda ülkemizde en hızlı değişimlerin yaşandığı, beklentilerin giderek arttığı en önemli sektörlerden biri haline geldi. Bu sebeple özel okul kurmak, özellikle son dönemde yatırımcı güçlere cazip gelmekle birlikte özellikle bu alanda profesyonel hizmetlere ihtiyaç giderek artıyor. Alanda, profesyonel deneyim olmadan yatırım yapan birçok gücün çok kısa bir süre sonra geri çekilmek zorunda olduğuna son yıllarda sıkça karşılaşılıyor. Eğitimin sektördeki tüm alanları kapsadığı göz önünde bulundurulursa, deneyim ve takibin ve dolayısıyla öngörme kabiliyetinin en önemli kıstas olduğunu unutmamak gerekiyor.2017 Eğitimde Başarı Ödülleri törenimize ana sponsor olan Okulkuran Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Boza ile sektörde gerçekleştirdikleri projeleri ve hedeflerini konuştuk.

Sayın Boza, Okulkuran şirketini kurma fikriniz nasıl oluştu?
20 seneyi aşkın süredir eğitim sektörünün içindeyim. Bu süreçte gerek Milli eğitimde gerekse özel okullarda öğretmen ve yönetici olarak çeşitli kurum ve kademelerde, en son olarak da okul kurma süreçlerinde aktif olarak görev yaptım. Bir sektörde uzun yıllar görev alıp hemen hemen her kademeyi tanıdığınızda, ihtiyaçları daha iyi gözlemlemeye ve çözüm üretmeye başlıyorsunuz. Bizim şirketimizin hikayesi de aslında bu alandaki önemli ihtiyaçlardan birini karşılamak üzere kuruldu.

Okulkuran’ın 3. yaşını kutladığını biliyoruz, öncelikle başarılarınızın daim olmasını dileriz. Bu üç senelik süreçte hangi çalışma alanlarında faaliyet gösterdiniz?
Araziden, binadan, okul açılış törenine kadar özel okul açmak, özel okul kurmak profesyonellik ister. Okulkuran Kurumsal Danışmanlık Hizmetler A.Ş. olarak, bu bilinç ve güçle “Anahtar Teslimi Okul” projeleri sunuyoruz. Okulkuran, son yıllarda giderek büyüyen eğitim sektöründeki yatırımlara ve eğitim sektörüne yatırımcı olmak isteyen güçlere, yatırımın karar anından, okulların eğitim öğretim zili çalana kadar olan sürede profesyonel ekibiyle tam bir danışmanlık hizmeti, proje taahhüttü sunmayı hedef edinmiştir.

Sizce bu alanda ki en önemli farkınız nedir?
Özel okul açılışlarında başından sonuna kadar bu bağlantıları kurup proje üretebilen ilk ve tek isim olmamız diyebiliriz.

Okulkuran’ın amaç ve hedefleri nelerdir?
Okul açmak isteyenlere fikir danışmanlığı yapmak, yatırımcıyla eğitim kurumunu buluşturmak, ülkemize eğitim alanında yeni iş ve kariyer alanları sunabilmek, geleceğin çağdaş bireylerini yetiştirmede bir okulun başından sonuna kadar tüm detayıyla düşünülmesi gerektiğini gösterebilmek,özetle, okulların öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımda kurulabilmesini sağlayabilmek diye sıralayabilirim.

Sizce bu alandaki en önemli değer ve temeller neler olmalıdır?
Aslında sadece bizim yaptığımız alan da değil tüm meslek alanlarında olması gereken ortak değerler vardır, bu değerlere sahip çıkabildiğiniz sürece sürdürülebilir bir yapı olursunuz. Dürüstlük, sorumluluklara sahip çıkma, şeffaflık, güvenilirlik, yol gösterebilme ve çeşitlilik sunabilme, kararlılık ve takip en hassas olmaya çalıştığımız özelliklerdir. Çünkü yapılan her yeni iş başka bir referanstan doğan zincirleme bir süreçtir.

ozgur_bozaZAMAN VE İŞ SIRALAMASI ÇOK ÖNEMLİ
Okul kurma sürecindeki aşamalar nelerdir?
Yatırımcıların eğitim sektörüne giriş kararıyla birlikte, Okulkuran Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. lokasyon ve bina tespiti hatta temini yaptıktan hemen sonra bir zaman tablosu oluşturur ve bina inşasına ve aynı zamanda okulun eğitim öğretime hazırlanmasına başlar. Bu sektördeki en önemli kıstas zamanı iyi kullanmak ve iş sıralamasını dikkatli yapmaktan geçer.
Süreçte, istenilen şehrin, semtin dinamikleri doğrultusunda okul açılabilir yerlerin belirlenmesi, alanda yatırım yapacak güçlerin buluşturulması, alanında deneyimli ve başarı gösteren isimlerle, akademik ve yönetsel hizmetlerin sunulması, projenin veya binanın dönüştürülmesi, okul ortamının istenilen kaliteye ulaştırılması verdiğimiz hizmetlerin başlıcalarıdır. Türkiye’nin her bölgesinde gerçekleştirdiğimiz onlarca projenin referansına sahibiz.

TÜRKİYE GENELİNE ULAŞABİLİYORUZ
Okulkuran sadece Marmara bölgesinde mi hizmet veriyor?
Hayır, tüm Marmara bölgesini kapsayan merkezimiz İstanbul’da ama Ege ve Akdeniz bölgelerindeki projeler için de İzmir ve Antalya’da 2 temsilciliğimiz daha bulunuyor. Bu noktalardaki şubelerimizle tüm Türkiye ye ulaşabilecek bir proje portföyüne sahibiz.

2018 HEDEFİ 10 OKUL PROJESİ
Şimdiye kadar yaptığınız projelerden de bahseder misiniz?
2017’de toplam 60 bin m2 okul projeleri teslim ettik. 2018 yılı için de şu ana kadar 50 bin m2 taahhüt ettik, bu da 5 okul demek. Hedefimiz 2018’e 10 okul projesiyle girmek.

İleriye dönük planların içinde neler bulunuyor?
Okulkuran'ın hedefi “Özel okul kurmak, özel okul açmak, okulunu büyütmek isteyen her kurumun ihtiyacını karşılayacağı bir yapı olmaktır. “Boza Grup” altında toplanan Okulkuran İnşaat, Boza Gayrimenkul, Okulkuran Tekstil, Okulkuran Yemek, Okulkuran Servis, Okulkuran Akademi Şirketleri eğitimin hazırlık kısmındaki en güçlü isim olmaktır.
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Okul açmak, okul kurmak istiyorsanız;
Size sunacağımız lokasyonda, sizin projenizi inşa edip size kiralıyoruz.
Yatırım yapmak istiyorsanız;
Var olan binanızı ya da inşa edeceğiniz binanızı Türkiye'nin önder eğitim kurumları ile buluşturuyoruz.
Türkiye de yerli ve yabancı sermayenin en önemli yatırım alanlarında in biri de eğitim. Yapılan yatırım güvenli taraflarca yapıldığı sürece en emniyetli ekonomik kaynak olacaktır.
Başarıyla tamamlanan ve halen süren okul projeleri ile de başarımızı kanıtladık. Sektörde ilk ve tek isim olarak, ülke geneline ulaşabiliyoruz.

ANAHTAR TESLİMİ OKUL SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
* Lokasyon belirlendikten sonra inşaatını, tadilatını üstleniyoruz. Okul inşaatı farklıdır. Bu çalışmayı tek işi okul yapıları olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Kurumun tanıtım ve öğrenci kabulünü yürütüyoruz. Okul tanıtımı araba, şirket tanıtımından farklıdır. Bu çalışmayı tek işi okul tanıtımı olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Resmi onay sürecini tamamlıyoruz. Resmi onay süreci takvim ve önceki saydığım basamaklara bağlıdır. Bu çalışmayı tek işi okul mevzuatı olan ekiplerimiz yürütüyor.
* Arsadan, öğrenci kabulüne kadar tek çatı altında, bu hizmeti veren profesyonel insanların birleşen güçlerini sunuyoruz.
* Unutulmamalıdır ki bu basamakların hepsi birbirine bağlıdır.
* Lokasyon doğru seçilmezse, öğrenci bulamazsınız.
* Bina doğru inşa edilemezse, ruhsat alamazsınız.
* Zamanı doğru kullanamazsanız, proje ölü doğar.
* Ölü doğan bir okul projesinin de canlanması çok zor hatta imkansızdır.
Tüm bu basamakları birbiriyle ilişkilendirmek ve ön görmek de deneyim ve profesyonellik gerektirir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.