banner

Eğitim yatırımında yeni bakış açısı: OKULKURAN
 “Özel okul kurmak istiyorum”, “Özel okul açarken nelere dikkat etmeliyim”, “Özel okulum var ama daha fazla öğrenciye ulaşmak istiyorum”, “Özel okul açarken resmi işlemlerle ilgili destek almak istiyorum”, “Okul olabilecek bina ve arsa temin edebilirim, eğitim yatırımcısı olmak istiyorum”. Bu soruların bir veya birkaç tanesi kafasında olanların yardımına Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. koşuyor. Okulkuran A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Boza, eğitim yatırımcısı olmak, okul açmak isteyenlere sundukları fırsatları anlattı.


ozgur_boza_okulkuran_11Okulkuran;

* 2016’da taahhüt ettiği 30 bin m2 okul binasını tamamlayarak teslim etti.

* 2017’de 40 bin m2 okul binası teslim edecek.

* Hedef 2018 yılında 100 Bin m2 Okul binası taahhüt etmek.


Eğitim sektöründe yatırımların ve yatırımcı sayısının giderek büyüdüğünü görüyoruz. Okulkuran da bu alanda hizmet veren bir kurum. Neler yapıyorsunuz, anlatır mısınız?

Neler yaptığımızı özet olarak şöyle anlatabilirim: 
Yatırımcı olmak istiyorsanız; arsanıza sizin yapacağınız ya da birlikte yapacağımız okul binasını, Türkiye’nin önder eğitim kurumlarına, uzun dönem kiralıyoruz.

Okul açmak, kurmak ya da okulunuzu büyütmek istiyorsanız; siz bütün enerjinizi eğitime verin, biz sizin için okulunuzu, sizin projenize göre inşa edip, “Anahtar Teslimi” size kiralıyoruz.

Ana eksenimizde bu bahsettiklerimiz yer alıyor. 16 Yıllık deneyimimizi kurumsallaştırdık. İki yılı aşkın süredir Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. olarak yatırımcı ile okul işi yapan şirketleri hızla buluşturuyoruz. Her okulun “Okul Operasyon Birimi”ne ihtiyacı yoktur ama har okulun bu hizmete ihtiyacı vardır. Okulların bu hizmeti bireysel yürütmesi zor ve boşadır. Bu hizmet tek çatı altında bir araya getirilmeliydi, getirdik.

Okul açmak; okul lokasyonu belirlemek, bulduğunuz lokasyonda bir okulun sadece binadan ibaret olmadığını, çok uzun vadede getirilerini ön görmekle başlar, bu ön görüde ancak çok ciddi okulculuk tecrübesiyle mümkündür.

Aslında bizim ilk olarak yaptığımız iş fikir üretmektir. Hangi lokasyonun ileri vadede okula ihtiyacı olduğunu, bu süreçte hangi tür okulun hangi bölge için uygun olacağını, çevre dinamiklerinin ihtiyacı gibi aslında çok da farkında olunmayan ama planlanan işin temelini ve çok büyük bir dilimini oluşturan bu fikir önderliği yaptığımız en önemli iştir. 

Okullaşma oranı yüksek hedeflerde olan yatırımcılar için aslında lokasyon avcılığı yapmak ve bu süreçte yine bu oranı yüksek tutmak isteyen ve yine tüm bunlar yapılırken mali boyutuna da dikkat etmek, yatırımcıların ölü yatırım yapmamasına ve sağlam adım atmasına yardımcı olur.

Şimdiye kadar, bu kadar kısa sürede yaklaşık 45 projede yatırımcılara doğru bölge, doğru dinamikler, doğru mali yönlendirme yaparak ilk ve sağlam adımlarını bizim firmamızla birlikte atmalarını sağladık.  

KAZAN KAZAN İLKESİYLE HAREKET EDİYORUZ

Okulkuran, eğitim hayatında nerede ve ne şekilde yatırımcıların yanında yer alıyor?

Ülke genelinde son yıllarda özel okullaşma oranının yüzde 45’lere varan artışıyla, en çok yatırım yapılan alanlardan biri ve belki de en önemlisi haline gelmesi, bu alanda yaratılan dilimin gün geçtikçe artmasına sebep oluyor.
Gerek ülke genelinde gerekse yurt dışından, küçük yatırımcı güçlerden, zincir okullar oluşturmayı ve büyük kaynaklar kullanmayı hedefleyen yatırımcılara veya yatırımını geliştirmeye karar verenlere kadar, Okulkuran, okul açma süreciyle buluşmak istediklerinde, Türkiye genelinde tek isim olmuştur. 

Bu süreçte danışmanlığımız birçok alanda aktif rol alsa da esas işimiz yatırımcı, mülk sahibi ve binayı inşa edecek firmaları ortak bir noktada buluşturmaktır. Kazan kazan mantığıyla bu üç bacakta herkesi kar edebilecek bir noktada buluştururuz.

YATIRIMDA KAR ETME ORANINA KATKIMIZ

Son yıllarda, bu sektöre yatırım yapmış ama mali tabloyu uzun vadede planlayamamış güçlerin bu sektörden hızla geri çekildiğini sıkça görmekteyiz. Bu durumda yatırımcıların en büyük tedirginlikleri haline gelmektedir. Bu sebeple aktif rol aldığımız diğer bir süreç ise; harcamayı kara dönüştürme sürecinde, iyi planlanmamış mali tablo nedeniyle yatırımcı güçlerin yetersiz kalabilme riskidir. Bu noktada da verdiğimiz danışmanlık hizmeti ve firmaları buluşturma süreci kısa vadede en az 3 senelik mali tablolarını onlara sunabiliyor olmamızdır.

Yatırımcıların eğitim sektörüne giriş kararıyla birlikte, Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.S. lokasyon ve bina tespiti hatta temini yaptıktan hemen sonra; bir zaman tablosu oluşturmakta ve bina inşasına ve aynı zamanda okulun eğitim öğretime hazırlanmasına başlamaktadır. Bu sektördeki en önemli kıstas zamanı iyi yönetmek ve is sıralamasını dikkatli yapmaktan geçmektedir.

ÖZEL OKULCULUK PROFESYONEL BİR ALAN
Genelde yerleşik ve tanınan marka okullar, okul kurma süreçleri için bünyelerinde bir birim oluşturur ve bunun için ciddi bir maliyet ayırması gerekmektedir. Okulkuran, verdiği danışmanlık hizmetiyle daha profesyonel ve yelpazesi daha geniş bir hizmet sunarak köklü kurumlarında işini kolaylaştırmıştır.

Özel okulculuk artık profesyonel anlayışların üstlendiği bir alan ve farklı bir işletmecilik haline dönüşmüştür. İşletmecilik tarafında amaç kar etmek ve bu kar ile yeni okullara bütçe oluşturmaktır.  Bu sebeple de yabancı ya da yerli yatırımcıların da pazara yatırım yapması ile Özel okul yatırımcılığı gün geçtikçe büyüme içine girmiştir.
Tanınan markaların finansal hedeflerinde yılda 10 – 12 okul açmak varken elbette bu operasyonları yürütecek bir birim kurmalı ya da ilk okulunu hatta ikinci okulunu açacak daha küçük ölçekli yeni kurumların da bu operasyonu yürütecek bir birime ihtiyacı bulunmaktadır.
Biz bu ihtiyacın her ikisini de karşılayacak profesyonel insanları ve kaynakları bir araya getiriyoruz. Büyük markaların da, yeni başlayanların da bu profesyonel hizmet için birim istihdam etmesi gerekmiyor. Okul kurmayı amaçlayan kurum ya da kişiler tüm ihtiyaçlarını aynı çatı altında, Okulkuran çatısı altında zaten bulabiliyor. Ayrı ekiplere ya da istihdamlara ihtiyaçları kalmıyor. Gerek deneyimlerimizle gerekse de çalışmalarımızla okul kurulumunda ihtiyaç olan arsa, bina, yatırımcı, kurum ve kuruluşları Okulkuran çatısı altında birleştiriyoruz.

Anahtar Teslimi Okul Süreci nasıl işliyor?

Okulkuran’ın yaptığı iş gayrimenkul işi olarak değerlendirilmemelidir. Portföyünde okul arsasından veya binasından başka bir alan bulunmaz. Aracı kurum veya kişilerle de çalışma yapmaz. Sadece talep eden kişi veya eğitim kurumu ve arz eden okul arsası, bina sahibi ve yatırımcıyı bir araya getiriyoruz.

* Lokasyon belirlenir, bina sağlanır; Portföydeki gayrimenkulün 3-5-10 sene sonraki okul hali düşünülerek planlama yapılır. Yatırımcıyla, okul buluşturulur. Ekonomik gücünü uzun dönem kiralamalara dönüştürmek isteyen yatırımcılarla, büyüyen ve büyümek isteyen eğitim kurumlarını buluşturuyoruz. Belirlediğimiz lokasyonda projenizi inşa ederek uzun dönem, size kiralıyoruz. Arsanızda, sizinle birlikte inşa edeceğimiz binanızı lider eğitim kurumlarına, uzun dönem kiralıyoruz.

Var olan binanızı okula dönüştürüyoruz; Binanız varsa Okulkuran, yönetmeliklere göre projelendirmesini ve tadilatını üstlenir. Çünkü, okul binansı farklıdır. Bu sebeple Okulkuran tek işi okul yapmak olan ekipler oluşturmuş, onlarla bu işi yürütmektedir.

* Tanıtım ve öğrenci kabulünü yapar; Kurumun tanıtımını planlar ve öğrenci kabulünü yürütür. Okul tanıtımı farklıdır. Yine bunun için ihtiyaca göre kurumsal tanıtım ekipleri oluşturarak süreci yönetir. Öğrenci sayınızı taahhüt eder.

* Resmi onay sürecini tamamlar; Resmi onay süreci takvim ve yukarıda belirttiğimiz basamaklara bağlıdır. Diğer basamakların tamamlanmasıyla bu iş yürütülür.

Bu basamakların her birinin birbirine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Lokasyon doğru seçilemezse, öğrenci bulunmaz, bina doğru inşa edilemezse ruhsat alınamaz, zamanı doğru kullanamazsanız, proje yürümez, proje ölü doğar ve ölü doğan projenin de tekrar canlandırılması neredeyse imkânsız hale gelir. Tüm bu basamakları birbiriyle ilişkilendirmek ve ön görmek de deneyim ve profesyonellik gerektirir. Okulkuran; arsadan, öğrenci kabulüne kadar tek çatı altında, bu hizmeti veren profesyonel insanların birleşen güçlerini sunar. 
İstihdam edilmesi ihtiyaç olan bir birimden çok daha fazla kaynağa sahip olduğumuz için talep edene daha fazla seçenek sunabiliyoruz. Gayrimenkul Danışmanlığı gibi çalışmıyoruz. Aldığımız projeyi arsadan, inşaattan okul ruhsatına kadar hatta öğrenci kabulüne kadar “Anahtar Teslimi Okul” anlayışımızla bir proje olarak kabul ediyoruz. Referanslarımızda da görebileceğiniz gibi büyük ve güçlü markalarla çözüm ortaklıkları gerçekleştirdik.
Türkiye’nin lider eğitim kurumlarına bu hizmeti vermekten de gurur duyuyoruz. Belirttiğiniz gibi yerleşik markalar okul açma operasyonlarını kendileri yürütüyordu. Okulkuran da zaten o markaların operasyonlarını yürüten, deneyimli isimlerin bir araya geldiği rafine bir kuruluş haline gelmiştir.

 

OKULKURAN ŞİMDİ DE EGE BÖLGESİ’NDE 
Bu kadar kısa sürede imza attığımız her proje yeni bir yatırımcının ve yeni bir projenin referansı olduğu için İstanbul’da tüm Marmara bölgesini portföyünde tutan İstanbul Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.S., 2016 yılına da Ege Bölgesini portföyüne alarak İzmir’de şubesini açtı. Ege Bölgesinde de yeni yatırımcılarla buluşmaya, yeni projelere imza atmaya başlamıştır. 

 Ege Bölgesin de yeni bir iş sahası oluşturmaya karar veren gerek bu bölgede ki gerekse bu bölge dışındaki yatırımcılar, bu bölgedeki ihtiyaçların hızla büyüdüğünü fark etmeye başlamışlardır. Bir sonraki hedefi de Akdeniz Bölgesi’ni portföyüne koymak ve bu bölgeyi Antalya’dan yürütmeye başlamaktır.

 

OKULKURAN’IN VİTRİNİ: COUNTRY PROGRAMI
Yaptığımız işin temelinde eğitim olduğu için; güvenli okul ortamı oluşturmak ve sürekliliği sağlamak adına aynı zamanda sosyal bir sorumluluk üstlendiğimizin ve geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim hayatlarında zedelenmelere yol açmamanın da çok önem arz ettiğinin farkındayız.” diyen Okulkuran A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Özgür Boza, eğitimin sektördeki tüm alanları kapsadığı göz önünde bulundurulursa, deneyim ve takibin ve dolayısıyla öngörme kabiliyetinin en önemli kıstas olduğunu unutmamak gerektiğine dikkat çekiyor. Yakında Country Programı ile eğitim öğretim sürecinde geleceğimiz olan çocuklarımıza yeni bir bakış açısı kazandıracak bir program oluşturma hazırlığında oldukları haberini veren Boza programla ilgili şu bilgileri verdi: “Country Programı, küçük yaşlarda tanıyarak, uygulayarak, çaba sarf ederek, sonuçlarını görerek ve yorumlayarak öğrenme temeline dayanıyor. Gerçek hayatla modern hayatın birleştirilmesiyle gerçek öğrenmeyi hedefliyor. 20 yıllık deneyimi ile tüm eğitim programlarını sentezleyen Okulkuran tam da öğrenci ve çocuk ihtiyaçlarına yönelik bir program hazırlıyor.”

M. Özgür BOZA Kimdir?
Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunu olan M. Özgür BOZA 1974 yılında Elazığ’da doğdu. 7 yıl öğretmenlik görevinin ardından Darüşşafaka Vakfı Okulları, Terakki Vakfı Okulları gibi Türkiye’nin önemli kurumlarında yöneticilik görevi üstlendi. Son yılların hızla gelişen ve büyüyen kurumlarından Bahçeşehir Okulları’da Okul Operasyonları Direktörlüğü yaptı. 2014 yılında birçok kampüs projesine imza atan şirketimizi Okulkuran® Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’yi kurarak, okul operasyonlarını tek çatı altında topladır. Okul yatırımcılığının ve işletmeciliğinin ayrı iki güç olduğunu savunarak, yatırımcı ve eğitimciyi bir araya getirmeyi başardı. 2016 yılında tüm Türkiye’de söz sahibi olmak amacı ile İstanbul merkezli şirketin Ege Bölge Temsilciliği’ni açtı.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.