banner

Yeni nesil öğrenme kültürü ile başarıyı yeniden tanımlıyoruz
“21. yy’ın hayatımıza kattığı yeni teknolojilerin de yardımıyla teknoloji destekli ve insan odaklı yeni nesil bir öğrenme kültürüyle başarıyı tanımlamaya devam edeceğiz” diye konuşan Girne Koleji CEO’su Dilek Cambazoğlu, yurt dışında büyüme hedeflerine yönelik de bilgi verdi. Metaverse’in eğitime etkilerini de değerlendiren Cambazoğlu, bu sanal dünyanın kapılarını da öğrencilerine açacaklarını söyledi.

dilek_cambazoglu_subat_20222022-2023 Eğitim – Öğretim kayıt dönemi başladı. Bu dönemde kayıt ve büyüme stratejiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaç ilde ve ilçede okullarınız bulunuyor? Yeni dönemde hangi lokasyonlar eklenecek?
Girne Koleji olarak henüz serüvenimizin 2. yılını yaşarken toplamda 9 Kampüs, 33 Okul sayısına ulaşmış olmanın gururunu taşımaktayız. İstanbul/Çekmeköy, İstanbul/Sancaktepe, Ankara/Yenimahalle, Afyonkarahisar, Muğla/Fethiye, Batman ve Şanlıurfa’da eğitim öğretim faaliyetlerine devam ederken, geçtiğimiz aylarda ailemize Diyarbakır ve Van illerimiz de katıldı. Önümüzdeki dönemde de farklı bölgelerden ailemize katılacak okullar ile büyümeye devam edeceğiz. Ayrıca Kıbrıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde 2 uluslararası okulumuz daha bulunmakta. Bununla birlikte yakın zamanda duyuracağımız yurtdışında yürütmekte olduğumuz bir okul projemizin de olumlu yönde ilerlediğini ve böylelikle hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüzü belirtmek isterim.
Kısa vade planlarımız arasında; yalnızca Girne Koleji Anaokulları (Bağımsız Anaokulları) ismine yatırım yaparak anaokulu özelinde çalışmalar yürütmek ve Girne Amerikan Dil Kurslarımıza yönelik çalışmalarla şu an 4 olan dil kurslarımızın sayısını Türkiye’de ilk 3’e taşımak da var. Bununla birlikte tüm okullarımızda yeni dönem erken kayıt çalışmaları başladı ve okullarımızdaki veli/öğrenci memnuniyet oranı kayıtlarımıza da yansımakta. Bu anlamda tüm velilerimize kurumlarımıza duydukları güven ve ilgi için teşekkürlerimi sunuyorum.

girne_koleji_subat_2022FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLAYAN BİR MODEL GELİŞTİRECEĞİZ
Niceliksel ve niteliksel büyüme arasındaki dengede neleri göz önünde tutuyorsunuz?
Girne Koleji ve Girne Amerikan Üniversitesinin ortak vizyonu, nitelikli ve iletişim odaklı bir eğitim anlayışıdır. Bu nedenle de eğitimin global sorumluluğuna dair tüm unsurların kalitesine önem veriyor, uygulama örneklerini büyük bir özenle ve deneyimli bir ekiple hayata geçiriyoruz. Böyle bir yatırımın olmasının da eğitim yatırımı yapmak isteyenler için büyük bir fırsat oluşturduğunu görüyoruz. Girne Koleji olarak eğitim faaliyetlerini yürütecek okullarda temel kriterimiz donanımlı ve çok amaçlı fiziksel ortamların varlığı. Bu nedenle eğitim binalarının konumu, iç alanları ve elbette yatırımcı profili bizim için çok önemli. Biz Girne Kolejini, kısa vadede Türkiye’de, orta vadede Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinde, uzun vadede de tüm dünya ülkelerinde görmek istiyoruz. Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası Kampüsleri (ABD, Hong Kong, Sri Lanka ve Moldova, Türkiye), tüm Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerine beş farklı ülkede eğitim vermektedir. Girne Amerikan Üniversitesi gibi dünyanın farklı ülkelerinde kampüsleri olan bir üniversitenin büyüme modelini Girne Koleji olarak da aynı konseptte sürdürülebilir bir eğitim politikasıyla ilerleyeceğiz.
Niceliksel büyümenin önemini bilsek de önceliğimiz var olan kurumlarımızdaki niteliksel gelişmedir. Emin olduğumuz adımlar atarak, global vizyonumuzu çizerek, yeni dünya insanını en sağlıklı şekilde geliştirebilmek adına eğitimdeki gelişim dönemlerine hakim içerikler üreteceğiz. Yeni dünya düzeninde herkesin özgürce öğrenebileceği, fırsat eşitliği sağlayan bir model geliştireceğiz. 21. yy’ın hayatımıza kattığı yeni teknolojilerin de yardımıyla teknoloji destekli ve insan odaklı yeni nesil bir öğrenme kültürüyle başarıyı tanımlamaya devam edeceğiz.

Özel öğretimin genel eğitim içindeki payının artması için kurumlar nasıl hareket etmeli? Eğitimde büyümenin temel stratejileri ne olmalı?
Eğitimde büyümenin temel stratejisi çağı yakalamakla başlar. Eğitim, toplumsal değişimden etkilenen ve aynı zamanda bu toplumsal değişimi etkileyendir. Fakat bu neden-sonuç ilişkisinin derecesini tespit etmek oldukça zordur. Dijitalleşen dünya ile birlikte en çok dile getirilen konulardan bir tanesi bugün var olan mesleklerin birçoğunun gelecek yıllarda etkisini yitireceği ve olmayacağı yönündedir. Bu nedenle okullar, gelecek çağa ayak uyduracak nitelikte meslekleri düşünerek onlara yön verecek daha esnek eğitim müfredatlarını hayata geçirmelidirler. Böyle bir müfredatın hayata geçmesi için eğitimin bütün paydaşlarının (yönetici, öğretmen, veli, öğrenci) birlikte hareket ettiği ve aynı yöne baktığı eğitim ortamları planlanmalı, arz talep dengesi herkes için geleceği karşılayabilecek nitelikte oluşturulmalıdır. Çocuğun okula adım attığı andan itibaren tüm ortamlarda, tüm eğitim seviyelerinde herkes için yaşam boyu öğrenme, kurumsal stratejiler ve politikalar, yeterli kaynaklara sahip programlar eğitim sistemlerine yön vermelidir. Toplumsal yaşam insanın eğitimini zorunlu kılmaktadır ve öğretmenlerin kitaplarda yazılı bilgileri aktardığı öğrencilerin de öğretmenin ağzından çıkanları yakalamaya çalıştıkları bir okul anlayışı artık yoktur, olmamalıdır. Çağımızın okulları, öğretmenin ve öğrencinin öğrenmede aktif rol aldıkları bir eğitim sistemiyle var olmalıdır. Bu tarz okullara herkes, her anlamda ulaşabilmeli, eğitim sistemindeki adalet ve eşitlik sayesinde okulların varlığı korunmalıdır.Ayrıca eğitimde bireysel farklılıkların dikkate alınması,okullarda çalışan her personelin yetkinliğinin geliştirilmesi,kalitenin ve amaca hizmet eden etkinliklerin artırılması diğer göz önünde bulundurulması gereken stratejik olgulardır.

2022-2023 eğitim-öğretim kayıt döneminde nasıl bir planlama belirlediniz?
Girne Koleji olarak bizler, Türkiye’de özel okulculuk sektöründe artık yeni şeyler söylemek gerektiğine inanıyoruz. Bu inanış sadece eğitim için değil veli iletişim süreçleri için de bizim yol haritamızın temelini oluşturmaktadır. Tüm veli iletişim süreçlerimizde kurum misyon ve vizyonumuzu, marka gücümüzü detaylı bir şekilde aktarıyoruz. Girne Amerikan Üniversitesi’nin global vizyonunu kendimize yol haritası olarak belirledik. Öğrencilerimize 21.yy becerileri kazandırarak dünya vatandaşı olma yolunda onlara dünyanın kapılarını açıyoruz. Türkiye’de ilk defa tüm derslerde Oracy tekniğini kullanarak öğrencilerimizin etkili iletişim kurabilmelerini amaçlıyoruz. Tüm bunların ışığında kayıt dönemi planlamamızı, Türkiye’deki mevcut eğitim sektörünün bütün konjonktürlerini inceleyerek yaptık. Girne Koleji ailesine yeni katılan kampüslerimiz, kampüslerimizin kontenjan durumları, Girne Koleji Bursluluk Sınavı gibi unsurlar ile kayıt sürecimizi kategorilendirdik. Veli profilimizi belirlerken marka gücümüzü, sektörde olmak istediğimiz konumu, eğitim sistemimizi göz önüne aldık. Girne Koleji 2022-2023 kayıt dönemi Ocak ayı itibariyle başladı. Mart ayı sonuna kadar erken kayıt dönemi devam etmekte.Bu süreçte hem kayıt yenilemede hem de yeni kayıtta velilerimize erken kayıt avantajları sunuyoruz.

Bursluluk sınavlarını ne zaman uygulayacaksınız? Sınav sonuçlarına göre ne tür avantajlar sunuyorsunuz?
Girne Koleji Bursluluk Sınavımızı Türkiye’deki tüm kampüslerimizde 15-16 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdik. Öncelikle bursluluk sınavımıza tüm kampüslerimizde yoğun bir katılım olması Girne Koleji olarak verdiğimiz eğitimin ve markamızın sektördeki gücünü bizlere göstermiştir. Bu konuda duyduğumuz gururu ve mutluluğu burada tekrar dile getirmek isterim. Bizler her çocuğun iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Bu nedenle bursluluk sınavımız sonucunda başarılı olan öğrencilere belirli oranlarda burs vererek onları eğitim hayatında desteklemeyi amaçlıyoruz. Burs almaya hak kazanamayan ancak Girne Koleji ailesine sonradan katılan öğrencilerimizi de takviye programları ve öğrenciye özel etüt sistemlerimiz ile destekliyoruz.

METAVERSE’İN KAPILARINI ÖĞRENCİLERİMİZE AÇMAYI HEDEFLİYORUZ
Metaverse kavramının eğitim sektörüne etkileri hakkına ne düşünüyorsunuz? Bu çerçevede geleceğin eğitimini nasıl görüyorsunuz?
Metaverse (sanal evren), artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla çevrimiçi ve 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet'in varsayımsal bir yinelemesidir. Metaverse ile ilgili açıklamalar ve gelişmeler gösteriyor ki sanal toplum dünya içindeki kurguda her şeyin merkezinde yer alacak. Metaverse uygulamalarının sadece eğitim sektöründe değil, tüm bilgi ve deneyim aktarım süreçlerinde önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkün.
Ancak özellikle eğitim sektöründeki uygulamaya dayalı eğitimlerde, içeriğe ve senaryoya bağlı, kullanıcı etkileşimli öğrenmelerde büyük bir paya sahiptir. Gerçek bir senaryo içinde çalışmanın yarattığı motivasyon unsuru öğrenmeyi hem hızlandıracak hem de kalıcılığını arttıracaktır. Bunun yanında dijital olmasının getirdiği pek çok olası senaryo üzerine çalışabilme ve zamandan, mekandan, bütçeden tasarruf etme gibi birçok avantajı da bulunmaktadır. Özellikle Covid 19 sonrasında insanlar, var olan ihtiyaçlarını kaygılarından uzak bir şekilde gidermek istemektedir. Bu da dünyanın benzerinin oluşturulma ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle Güney Kore devletinin 500 firmayı bu alanda çalışması için motive etmesi ve bunu ulusal bir strateji ile yürütmesi ülkemiz için de örnek olmalıdır.
Metaverse ifade edildiği gibi sadece bir sanal veya artırılmış gerçeklik ortamı değil, her şeyi içinde barındıracak kullanıcı etkileşimi olan, sanal bir dünyadır. Öğretmen faktörünün etkisini tam anlamıyla yitirmeden bu sanal dünyanın kapılarını da öğrencilerimize açmayı hedefliyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.