banner

Hayati Oktay: Yarının Liderlerini Yetiştiriyoruz
ağın gereklerini yorumlayarak öğrencilerin kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlayan, geleceğin liderleri olarak yetişmeleri sürecine yön veren tüm milli ve manevi değerleri sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini aktaran Yeni Türkiye Eğitim Vakfı Okulları Genel Müdürü Hayati Oktay, “YETEV bünyesindeki Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda yaşadığı dünyaya ve kişisel gelişim sürecine en üst düzeyde katkı sağlayan, akademik ilgi ve hayat boyu öğrenme arzusuna sahip, kendi kendine yetebilen, bağımsız, özgüveni yüksek ve sıra dışı düşünebilen yarının liderleri yetişiyor” diyor.

hayati_oktay_haziran_2022Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’nın (YETEV) kuruluş ve gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? YETEV, Türk eğitim sisteminde nasıl bir konumda bulunuyor?
Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’nın (YETEV) kuruluş amacı; eğitim sektöründe hem ilkleri üstlenmek hem de bünyesindeki dört farklı okul ile özel okul sektörüne yeni bir soluk getiren akademik projelere imza atmak... Eğitim sektöründe Türkiye’yi dünyada temsil eden bütünsel bir eğitim metodolojisine yatırım yaparak ilerliyoruz. Çağın gereklerini yorumlayarak öğrencilerin kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlayan, geleceğin liderleri olarak yetişmeleri sürecine yön veren tüm milli ve manevi değerleri sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Böylece inovatif ve vizyoner bir öğrenme kültürü inşa ediyoruz. 2011’den bu yana Palet Okulları’nda Montessori eğitim felsefesi ile yüzyılı aşkın süredir birçok ülkede ilgi görmüş ve başarı göstermiş bir sistem olan Montessori eğitimi uygulanıyor. Deneyimli idarecilerimiz, tecrübeli Montessori eğitmeni koordinatörlüğünde çalışan ve Palet Montessori öncülüğünde Türkiye’ye getirilen uluslararası bir eğitim programına dahil olan öğretmen kadromuz, uzman psikologlarımız ve rehberlik servisimizle çocukların eğitiminden öğretimine, sağlığından beslenmesine kadar her şeyin Montessori standartlarına ve en önemlisi çocukların doğasına uygun olması için gayret ediliyor. Bu nedenle Palet Okulları, Türkiye’de Montessori eğitiminin öncüsü olarak biliniyor.
2019 senesinde ise Palet Okulları’nın yeni markası olan Palet Türk Müziği İlkokulu kuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Müfredatı’nın uygulandığı okulumuzda ders programlarına, özel olarak hazırlanan müzik branş dersleri ilave ediliyor. 1998 senesinde kurulan İrfan Okulları ise yarım asırdır değerler eğitiminin odağında sürdürdüğü eğitim sistemi ile markalaşmış köklü bir okul... İrfan Okulları; 21’inci yüzyılın becerileriyle donatılan, teknolojiyi ‘amaç’ değil; ‘araç’ olarak kullanan, Türkiye adına yerli ve milli projeler üreten genç yetenekler yetiştirme misyonu ile yol alıyor. 2015 senesinde kurulan Yenidoğu Okulları ise kendine özgü ders kitapları oluşturan, Türkiye’de ilk olan Bütünsel Eğitim sistemi (BES) ile ‘Modüler eğitim sistemi’ uygulayan yenilikçi bir okul olarak öne çıkıyor. Bu dört okulumuz, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı altında güç birliğine giderek akademik ve yönetsel alanlarda birlikte hareket eden, birbirinden feyz alan kurumlara dönüştü.
YETEV bünyesindeki Yenidoğu Okulları, Palet Okulları, İrfan Okulları ve Palet Türk Müziği İlkokulu’nun akademik çalışmalarının, eşgüdüm halinde yürütülebilmesini sağlayan Program ve Yayın Geliştirme (PROGEL) birimimiz, vakfımız bünyesindeki eğitim kurumlarının misyon ve vizyonu doğrultusunda özgün öğretim programları oluşturan ve bunları ihtiyaçlara göre yenileyen, başta yayın olmak üzere her türden eğitim içeriği ve materyal fikri geliştiren, çalışmaların uygulamaya dökülmesine süpervizörlük eden ve değerlendiren, Ar-Ge anlamında süreç, ürün oluşturma anlamında sonuç odaklı çalışan akademik bir birim olarak yapılandırıldı.

ÖĞRENCİLERİ BÜTÜNSEL BAKIŞ İLE DEĞERLENDİRİYORUZ
Kurumlarınızın eğitim anlayışı nasıl oluşturuldu? Kurumlarınızı diğer eğitim kurumlarından farklı kılan özellikler nelerdir?
YETEV Okulları’nda öğrencinin, ‘önce insan’ olduğu gerçeğinden yola çıkılıyor. Öğrencilerimize karşı saygılı, sevecen, anlayışlı ve empatik davranmak, bizim için birincil şart... Her öğrenci, kendi içinde kâinatın bütün anlamsal ve manevi özünü taşıyor. Bu çerçevede başarıyı sadece bilişsel/akademik verilere ve okula endekslemeyen, öğrencinin gerçekte ‘kim/nasıl biri’ olduğuna odaklanarak onu bütünsel değerlendiren bir yaklaşımla ilerliyoruz. Bu sayede yerli ve milli değerleri gerçekten benimseyen ve içselleştiren tutarlı öğrenciler yetiştiriyoruz. YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda uygulanan eğitim modeli ile akademik ilgi ve hayat boyu öğrenme arzusuna sahip, kendi kendine yetebilen, bağımsız, özgüveni yüksek, mutlu, rekabet etmek yerine birbirine yardım edebilen, ezberlemek yerine bilgiyi hem kendi merakını tatmin etmek hem de insanlığa faydalı olabilmek için öğrenen, geniş hayal gücüne sahip, sıra dışı düşünebilen yarının liderleri yetişiyor.
Yeni nesil liderleri yetiştiren öğretmenlerin mesleki gelişimine nasıl katkıda bulunuyorsunuz?
YETEV Okulları; ‘Yetkin öğretmenler etkili eğitim’ vizyonu ile yarının liderlerini yetiştiriyor.Sadece öğrencilerimizin değil; öğretmen ve yöneticilerimizin de farklı bir misyonla yol almalarını ve kendilerini geliştirmelerini teşvik ediyoruz. Kaliteli ve sürdürülebilir eğitim için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Türkiye’de Montessori öncüsü olan Palet Okulları, bu alanda öğretmenlerini geliştirmek amacıyla MATEPP (Montessori Academy Teachers Education Program at Palet Schools) projesi ile kurum içi ve kurum dışı öğretmen eğitimlerine ev sahipliği yapıyor. YETEV bünyesindeki okulların, akademik ve hizmet içi eğitimlerine yön veren YETEV Akademi ise ‘Öğretmen değişirse dünya değişir’ felsefesi ile kuruldu. YETEV Akademi bünyesinde öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini güçlendirecek eğitim programları, ulusal-uluslararası çalıştaylar ve konferanslar düzenliyoruz. Yüksek lisans ve doktora programlarına iştirak edebilmelerini sağlamak için İbn Haldun ve Sabahattin Zaim üniversiteleriyle iş birliği içerisindeyiz. Farklı çevrimiçi platformlarla da anlaşmalar yaparak, yüz yüze ve çevrimiçi olarak mesleki gelişimlerini sürekli destekliyoruz.

3 BİN ÖĞRENCİYE BURS
Burs uygulamalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Son 5 yılda YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda 3 bine yakın öğrenci başarı bursu ile eğitim gördü. Ahlaklı, değerlerine sahip çıkan, lider ruhlu bir nesil yetiştirebilmek için yola çıktık. Bu doğrultuda başarılı öğrencileri destekliyoruz. Yetenekli ve azimli, ancak maddi açıdan desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere; çeşitli kademelerde öğrenimlerini tamamlamaları için burs desteği sağlanıyor. Her yıl Bursluluk Sınavı kapsamında buluştuğumuz öğrenci sayısının, kontenjanlarımız dahilinde artarak devam etmesini hedefliyoruz. Temel yaklaşımımızı; okullarımızda eğitim almak isteyen öğrencilerin başarılarını desteklemek ve yön vermek, yarının sahipleri olan çocuklarımıza ışık tutmak olarak özetleyebiliriz. Eğitim sektöründe Türkiye’yi başarıyla temsil edebilmeyi, geçmişten bugüne sahip olduğumuz kadim kültürümüze ait değerlerin yön verdiği eğitim anlayışını ise daha çok öğrenciyle buluşturmayı hedefliyoruz.

ANKARA KAMPÜSÜ İLE ANADOLU’YA AÇILIYORUZ
Önümüzdeki dönemde YETEV Okulları bünyesinde ne gibi yeni oluşumlar gündeme gelecek?
YETEV Okulları bünyesinde Palet Tepeüstü İlkokulu, Palet Yeşilvadi Gündüz Bakımevi ve Kreş, Palet Başakşehir Gündüz Bakımevi ve Kreş olmak üzere üç merkezde Montessori eğitimi veriliyor. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olan Palet Türk Müziği İlkokulu’na sahip Palet Okulları olarak bu halkaya Çamlıca Ana Sınıfı, İlkokulu, Ortaokulu kademelerini içeren yeni kampüsü ekliyoruz. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde faaliyete geçecek olan yeni Palet Okulları Çamlıca Kampüsü; öğrencilerinin kişisel gelişim süreçlerine, Montessori eğitim sistemiyle şekillenen atölye ve proje çalışmalarıyla yön verecek. Yeni Palet Okulları Çamlıca Kampüsü’nde; eğitim ve öğrenci refahının iç içe geçtiği özel bir yaşam alanı kurgulandı. Mimari süreçlerde ise öğrencilerin kişisel gelişimi açısından kolaylık, kullanılabilirlik, fonksiyonellik, güvenlik ve Montessori eğitim sistemine uygunluk gözetildi. Bilişim Teknolojileri Atölyesi, Mutfak Atölyesi, Seramik Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, Müzik Atölyesi, Drama Atölyesi, Dil Atölyesi, Ahşap Atölyesi ve Fen Bilimleri Atölyesi gibi oluşumlar, öğrencilerimize çok daha inovatif bir perspektif kazandıracak. Yeni Palet Okulları Çamlıca kampüsümüz; 11 bin metrekarelik kapalı alanı, 3 bin 200 metrekarelik yeşil alanı, 170 metrekarelik yüzme havuzu, 180 kişilik yemekhanesi, 160 kişilik konferans salonu, 223 metrekarelik kapalı spor salonu ve 211 metrekarelik kütüphane alanı ile çocuklarımızı geleceğe güvenle hazırlayacak. Yeni projemiz ise şu anda Bahçeşehir, Başakşehir, Çekmeköy ve Sancaktepe olmak üzere dört kampüsle hizmet veren Yenidoğu Okulları’nın anaokulu, ilkokul ve ortaokulu kapsayan kademelerinin yeralacağı Ankara kampüsü ile Anadolu’ya açılmak...

ÖĞRETMEN DEĞİŞİRSE DÜNYA DEĞİŞİR
YETEV bünyesindeki okulların, akademik ve hizmet içi eğitimlerine yön veren YETEV Akademi, ‘Öğretmen değişirse dünya değişir’ felsefesi ile kuruldu. YETEV Akademi bünyesinde öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini güçlendirecek eğitim programları, ulusal-uluslararası çalıştaylar ve konferanslar düzenliyoruz. Yüksek lisans ve doktora programlarına iştirak edebilmelerini sağlamak için İbn Haldun ve Sabahattin Zaim üniversiteleriyle iş birliği içerisindeyiz. Farklı çevrimiçi platformlarla da anlaşmalar yaparak, yüz yüze ve çevrimiçi olarak mesleki gelişimlerini sürekli destekliyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.