banner
banner

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kurulmasının netleştiğini, üniversite binasının İstanbul ve Kocaeli arasında, Bilişim Vadisi'nin yakınında inşa edileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı dönemindeki Japonya ziyareti sırasında imzalarının atıldığı Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kurulması için çalışmalar sürüyor. 

Üniversitenin kurulmasına ilişkin detayların görüşülmesi, bilim ve eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Türkiye'de bulunan Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hakubun Shimomura, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık'ı ziyaret etti. 

Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede, bilim ve teknoloji alanında iki ülke ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi kararlaştırıldı.

Görüşmede, gelecek yıllardan birinin, "Türk-Japon Bilim Yılı" ilan edilmesi için prensip kararı alınırken, TÜBİTAK ile Japon Bilim Teşvik Kurumu'nun ortak çalışması kararlaştırıldı.

Üniversite, Bilişim Vadisi'nin yanında olacak 

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji üniversitesinin ayrıntılarının da ele alındığı görüşmede konuşan Işık, ortak üniversite fikrinin heyecan verici olduğunu ve bunun için adresin Türkiye olacağını bildirdi. 

Ülkeler arasında geçen yıl başlayan görüşmeler neticesinde, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kurulmasının netleştiğini aktaran Işık, üniversitenin İstanbul ve Kocaeli arasında, Bilişim Vadisi'nin yakınında inşa edileceğini ifade etti.

Söz konusu bölgeyi teknolojik üs haline getireceklerini belirten Işık, şunları kaydetti: 

"Bilim ve teknoloji alanında güzel bir üniversitenin kurulması çabasındayız. Müfredatın hazırlanması ve öğretim üyelerinin belirlenmesi çalışmalarımız sürüyor. Kısa zamanda çalışmalarımızı bitirmek istiyoruz. Üniversite kurulduğunda öğrenci ve öğretim üyesi değişimleri gibi pek çok çalışmayı gerçekleştireceğiz. İki ülke arasındaki ilişkiler çok daha gelişecek." 

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde nükleer mühendislik başta olmak üzere elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojileri ve bilgisayar mühendisliği, uygulamalı fizik, mekanik mühendisliği, moleküler biyoloji, kimya, matematik, astronomi gibi bölümlerin bulunması planlanıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.