banner

Eyüboğlu Koleji öğrencileri kişisel projeleriyle fark yarattılar
Eyüboğlu Koleji 10. sınıf öğrencileri Kişisel Proje Sergisi için ilginç çalışmalar hazırladı. Öğrenciler otizmden gök bilimine, edebiyattan engellilere geniş bir yelpazeyi kapsayan projelerini aileleri ve arkadaşlarıyla paylaştılar.

         

eyüboğlu projeEyüboğlu Koleji’nde uygulanmakta olan Uluslararası Bakalorya Orta Yıllar Programı (International Baccalaureate Middle Years Programme) kapsamında tüm 10. sınıf öğrencileri eğitim yılı başında ilgi duydukları, merak ettikleri konulardan birini belirleyerek danışman öğretmenlerinin de desteğiyle proje çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Eyüboğlu Koleji 10. sınıf öğrencileri, 2014-2015 eğitim yılı başından bu yana hazırlıkları süren kişisel projelerini Eyüboğlu Çamlıca Kampüsü Spor Sanat Kompleksinde gerçekleştirilen Kişisel Proje Sergisi’nde çok sayıda kişi ile paylaştı. “Kişisel Proje Sergisi” için; ilgi duydukları, merak ettikleri konulardan birini belirleyen ve danışman öğretmenlerinin de desteğiyle proje sunumlarını hazırlayan öğrenciler IB MYP programı kapsamında hazırladıkları kişisel projelerini öğrenci arkadaşlarına, ebeveynlerine ve öğretmenlerine sunmanın heyecanını yaşadı. 

OTİZMDE ERKEN TEŞHİSİN VE EĞİTİMİN ÖNEMİ

10. Sınıflar Kişisel Proje Sergisi’nde 81 öğrencinin çalışması yer aldı. Kendileri için hazırlanan standlarda sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler projelerini, öğrenci arkadaşlarına, velilerine ve öğretmenlerine mutlulukla aktardı. Projeler arasında “Huzurevindeki Yaşlılara Danışmanlık”, “Görme Engelliler İçin Kitap Okuma”, “Geometrik Şekillerin Sanatta Kullanımı”, “Çocuk Esirgeme Kurumundaki Öğrencilerle İngilizce Aktiviteler” gibi projeler dikkat çekti.           

Eyüboğlu Koleji 10. sınıf öğrencisi Ceyda Şahan Kişisel Proje Sergisi için otizm üzerine bir çalışma hazırladı. Toplumdaki otizmli sayısının giderek artması ve insanların otizmli bireylere yönelik tepkileri ve ilgisizliği nedeniyle bu yönde bir proje hazırladığını belirten Ceyda Şahan konuyla ilgili olarak önce Tohum Otizm Vakfı ile iletişime geçti ve kapsamlı bilgi aldı. Otizmde erken teşhisin ve eğitimin son derece önemli olduğunu vurgulayan Ceyda Şahan proje sunumunu ayrıca Eyüboğlu Çamlıca İlkokulu 3. sınıf öğrencileriyle paylaşarak farkındalık yarattı. 

KENDİ EDEBİYAT DERGİSİNİ ÇIKARTTI

Edebiyata ve kitaplara büyük ilgi duyan 10. sınıf öğrencisi Bestinur Şuekinci eser inceleme yazısı yazmakta zorlandığını fark ederek proje çalışmasında bu konu üzerine yoğunlaşmayı tercih etti. Bestinur Şuekinci proje çalışması sırasında Sabahattin Ali’den Agatha Christie’ye, Lev Tolstoy’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a; Türk ve dünya edebiyatının ünlü yazarlarını ve eserlerini inceledi ve derlediği bilgilerden bir edebiyat dergisi çıkarttı. Yapı Taşı ismini verdiği dergide söz konusu yazarların kitaplarına dair görüşlerini paylaşan Bestinur Şuekinci ilerde tıp okumayı hedeflese de edebiyatın hayatında her zaman var olacağının da altını çizdi. 

ENGELLİLERLE ARAMIZDAKİ ENGELLERİ KALDIRALIM

Küçüklüğünden bu yana engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılara karşı son derece ilgili ve duyarlı olduğunu belirten Eyüboğlu Koleji 10. sınıf öğrencisi Mina Karaarslan proje konusunu engellilerin yaşamları olarak belirledi. Mina Karaarslan proje çalışması için 1 yıl boyunca her hafta sonu engelli çocuk ve yetişkinlerin eğitim gördüğü Düşler Akademisi’ne giderek onlarla yemek yaptı, sohbet etti, pandomim ve drama derslerine katıldı. Mina Karaarslan konuyla ilgili farkındalık yaratmak için tüm bu çalışmalardan görüntülerin yer aldığı bir de kısa video hazırladı.

VEJETARYENLERE ÖZEL MENÜ VE YEMEK KİTABI

Kişisel Proje Sergisi’nin ilginç projelerinden biri de Deniz Öncel’in hazırladığı vejetaryen menü oldu. Vejetaryenlerin özellikle restoranlarda yemek sorunu yaşadıklarını düşünen Deniz Öncel tümüyle onlara özel bir menü hazırladı. Türk ve dünya mutfaklarından 50 çeşit yemeğin yer aldığı menüyü vejetaryenlere yaptığı bir anket sonucu belirleyen Deniz Öncel, önümüzdeki dönemde menüde yer alan yemeklerin tarifinden oluşan bir de kitap çıkaracak. 

10. sınıf öğrencilerinin iletişim, toplum hizmeti, duyarlılık gibi öğrenme becerilerini ortaya koyan sergiyi ailelerin ve öğretmenlerin yanı sıra Eyüboğlu Koleji 9. sınıf öğrencileri de ziyaret etti. Önümüzdeki yıl benzer bir çalışmaya imza atacak olan 9. sınıf öğrencileri sergideki çalışmalardan etkilendiklerini ve kendileri için son derece yol gösterici olduğunu belirttiler.  

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.