banner

Türkiye burslarından başvuran yabancı öğrenci sayısı artıyor
Yükseköğrenimini Türkiye'de yapmak için Türkiye Bursları'na başvuran yabancıların sayısı geçen yıla göre yüzde 89 arttı. Lisans için  600, yüksek lisans için 850, doktora için bin 250, araştırma için 2 bin 500 lira aylık burs ödeniyor.

yabanci bursTürk cumhuriyetlerindeki gençlerin Türkiye ile aralarındaki akademik ve kültürel bağı güçlendirmek amacıyla 1992'de başlatılan Büyük Öğrenci Projesi'nin devamı niteliğini taşıyan ve zamanla tüm ülkeleri kapsayacak şekilde büyüyen Türkiye Bursları'na ilgi arttı. Geçen yıl 176 ülkeden başvuru olan burs, bu yıl 182 ülkeden talep gördü. Başvuru sayısı da 82 binden yüzde 89 artışla 155 bine yükseldi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Bölge Koordinatörü Fırat Yaldız, Türkiye'de öğrenim görecek öğrencilere verilen karşılıksız burs programlarından oluşan Türkiye Bursları'nın, Türkiye'nin uluslararası eğitimde bir çekim merkezi olma hedefine çok büyük katkı koyduğunu belirtti.

Üniversite ve akademisyen sayısı bakımından dünya ile rekabet edebilecek yere doğru gidildiğini aktaran Yaldız, bölgesinde uluslararası eğitimde cazibe merkezi olan Türkiye'nin küresel bir aktör olmak istediğini vurguladı.

Vietnam, Paraguay ve Honduras'tan da geliyorlar

Yaldız, burslar için 2011'de 55 ülkeden başvuru yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"2015 yılına geldiğimizde başvuru sayısı 182 ülkeye çıktı. Buradan şunu açık ve net şekilde anlamamız gerekiyor, Türkiye eğitim açısından uluslararası bir cazibe merkezi haline geliyor. 200 civarında ülkenin 182'sinden öğrenciler Türkiye'de de okumak istemiş. Bu Türkiye'nin artık küresel anlamda uluslararası eğitim açsından bir cazibe merkezi haline gelmeye başladığını gösteriyor. Kültürel ve akademik olarak renklilik, zenginlik."

Başvuru arttıkça seçim yapmanın da daha iyi olduğunun altını çizen Yaldız, "Her sene 5 bin kişiye verilen bu burslar için başvuru sayısı arttıkça daha kaliteli bir seçim yapılabiliyor. Öğrenciler ağırlıklı olarak Türkiye'ye yakın ülkelerden olmakla birlikte, Vietnam, Kamboçya, Tayland, Paraguay, Meksika, Honduras gibi ülkelerden gelen konuklarımız da var" diye konuştu.

600 ila 2 bin 500 lira arasında aylık burs

Türkiye Bursları'na başvurusu kabul edilen yabancı öğrencilere, sağlıktan barınmaya, uçak biletinden aylık bursa kadar farklı imkanlar sunuluyor.

Burs hak edenlerin Türkiye'ye ilk geliş ve son dönüş uçak biletleri alınıyor. Olası sağlık problemlerinde sorun yaşamamaları için genel sağlık sigorta primleri yatırılıyor. Türkçe kurslarının ve kaldıkları devlet yurtlarının ücreti ödeniyor. Her öğrenciye programına göre aylık burs veriliyor. Lisans için  600, yüksek lisans için 850, doktora için bin 250, araştırma için 2 bin 500 lira aylık burs ödeniyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.