banner
banner
banner

TÜBİTAK'tan yeni fikir ve ürünlere 200 bin liralık destek
TÜBİTAK'ın "1005–Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı" adıyla üniversite ve kamu Ar-Ge merkezlerindeki araştırmacılara yönelik yeni bir destek programı başlattı. Program kapsamında yeni fikir ve ürünlere 200 bin liraya kadar destek verilecek.

TÜBİTAK'tan yeni fikir ve ürünlere 200 bin liralık destekTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necati Demir, dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası alanda rekabet edebilecek ürünlerin geliştirilmesi amacıyla kurumun 200 bin liraya kadar Ar-Ge desteği vereceğini bildirdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, TÜBİTAK'ın "1005–Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı" adıyla üniversite ve kamu Ar-Ge merkezlerindeki araştırmacılara yönelik yeni bir destek programı başlattığı bildirildi.

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülen program kapsamında, ülkede yaygın olarak kullanılan ithal cihaz ve malzemelerin geliştirilmesi ile dünyayla rekabet edebilecek yeni ürünlerin ortaya çıkarılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Tarımı yapılan ithal bitki çeşitlerinin ülkemiz koşullarına uygun olarak ıslahı, verimli hayvan ırkı, hayvansal ürün ve teknolojilerinin geliştirilmesi, gıda ürünlerini işleme, paketleme ve depolamada kullanılan ürün ve teknolojilerin uluslararası örnekleri ile rekabet edebilecek düzeyde üretilmesi gibi akademik Ar-Ge projeleri destek kapsamında yer alacak. Bunun yanında tanı ve tedavi yöntemleri de uluslararası örnekleri ile rekabet edebilecek düzeyde olmak kaydıyla desteklenecek. Destek kapsamında yaygın olarak kullanılan teknolojik ürünlere ilave yaparak yeni özellikler ve yeni ürünler ortaya çıkaracak projeler de ele alınacak. Sosyal ve beşeri bilimler projeleri de bu program kapsamında desteklenecek." 

"Ürün ve teknolojiler, yerli olarak geliştirilecek"

Söz konusu program hakkında bilgi veren TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Necati Demir, ülkede yaygın olarak kullanılan ürün ve teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesine destek vereceklerini açıkladı. 

Bu amaçla hazırlanan projelerin, patent hakkını ihlal etmeden gerçekleştirileceğini anlatan Demir, "Dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası alanda rekabet edebilecek ürünlerin geliştirilmesi amacıyla 200 bin liraya kadar Ar-Ge desteği verilecek. Program ile birden fazla ürün, teknoloji ve fikrin bir araya getirilerek ulusal ve uluslararası boyutta yeni bir ürün ve teknoloji geliştirilmesini hedefleyen projeler de desteklenecek" ifadelerini kullandı. 

"Programa üniversite ve kamu Ar-Ge merkezi çalışanları başvurabilecek" 

Yeni başlatılan 1005 Programı'nın yeni fikir ve ürün geliştirilmesi amacına destek sağlayan diğer programlara geçiş için bir köprü niteliği taşıdığını ifade eden Demir, şunları kaydetti: 

"Prototip geliştiren araştırmacılara nihai ürünün ortaya çıkarılması için TEYDEB-1505, KOSGEB, San-Tez programlarına başvurmalarının önü açıldı. Ürünün doğrudan geliştirilmesi durumunda ise TEYDEB-1512 destek programına başvuru yapılarak proje sonuçlarının uygulamaya aktarılması da hedefleniyor. En fazla 18 ay süreyle 200 bin liraya kadar destek verilecek olan bu programa üniversite ve kamu Ar-Ge merkezi çalışanları başvurabilecek. Program kapsamında aylık 3 bin liraya kadar burs desteği verilecek, bilimsel toplantı ve çalışmalar için 10 bin liraya kadar seyahat desteği sağlanacak. Proje yürütücüsüne aylık bin lira, araştırmacıya da aylık 500 liraya kadar Proje Teşvik İkramiyesi verilecek."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.