banner
banner
banner

Bu ülkede Apple ve Samsung yasaklandı
Güney Kore, cep telefonu sektörünün iki dev şirketi Apple ve Samsung’un bazı ürünlerinde birbirlerinin patentlerini kullandığı gerekçesiyle bir kararname çıkardı.

Buna göre, iki şirket Güney Kore’de inceleme altına alınan bazı ürünlerinin satışını durdurmak zorunda kalacak.  

Seul’da Merkez Mahkemesi, Apple,’ın mobil veri transferi teknolojilerinde Samsung’a ait iki patenti ihlal ettiğine karar verdi.

Dünyanın en büyük telefon üreticisi konumuna yükselen Güney Koreli şirket Samsung’un ise dokunmatik ekran teknolojilerinden birini taklit ettiğine karar verip, iPhone cihazlarının tasarımını çaldığı yönündeki iddiaları ise yalanladı.

iPhone SATIŞI YASAKLANDI

Mahkemeden yapılan açıklamada, Apple’ın iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 ve iPad 2 ürünlerini, Samsung’un ise içinde Galaxy S, Galaxy S II ve Galaxy Tab’in de yer aldığı 12 ürününü Güney Kore’de satmayı durdurması gerektiğini belirtti.

Mahkeme aynı zamanda Apple’ın Samsung’a 35 bin dolar, Koreli şirketi ise Apple yaklaşık 20 bin dolar ödemesi gerektiğini de ifade etti.

Fransız banka BNP Paribas’ın Seul merkezli varlık yöneticisi Jeong Jae, “Karar bizim beklediğimiz gibi gelişti. Şu anda önemli olan ABD mahkemesinden çıkacak karar ve bu kararın diğer kıtalardaki etkisi” dedi.

SAMSUNG HİSSELERİ DÜŞTÜ

Kararın ardından Samsung’un hisseleri, Asya borsalarındaki işlemlerde yüzde 2’ye yakın değer kaybetti.

Satış yasağı hemen yürürlüğe girebilir ancak şirketler mahkemeden kararın feshini talep edebileceği belirtildi.

Samsung üçüncü çeyrekte gelirinin yüzde 39’unu Güney Kore’den elde ederken, tarihin en değerli şirketi olan Apple, aynı periyotta satışlarının yüzde 23’ünü Asya-Pasifik bölgesinden elde etti.(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.