banner

Bakanlar kurulundan yaramaz bir çocuk gibi kaçtım
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Bakanlar Kurulu'ndan "dersi kıran yaramaz bir öğrenci gibi programı kaçırmamak için kaçtığını" dile getiren Kılıç, ayrılırken de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan izin aldığını belirtti.
suatkilicGençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programına katıldı. MEB Şura Salonu'nda, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, ünlü sanatçı Bedirhan Gökçe'nin şiir dinletisi dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Ankara'da üniversite okuyan gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda Gökçe, İstiklal Marşı yazarı Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatına ilişkin detaylar verdi.
Programın sonunda sahneye çıkan Bakan Kılıç, yaptığı konuşmada, 2013 yılında Ankara'daki gençlerin Mehmet Akif'i anma coşkusunu 10 bin kişilik Ankara Spor Salonu'nda yaşayacağını kaydetti.
Kılıç, ünlü sanatçı Bedirhan Gökçe'ye teşekkür ederek, "Kendisini büyük bir gururla, coşkuyla dinledik, yüreğine sağlık diyorum. Allah bu sesleri eksiltmesin. Dinlerken şunu düşündüm: Eğer Mehmet Akif'e devlet töreni yapılmış olsaydı, eğer Mehmet Akif ödülüne tamah ederek İstiklal Marşı'nı yazmış olsaydı, eğer Mehmet Akif o 500 lirayı almış olsaydı, muhtemelen bugün bu salon dolmayacaktı" dedi.
"ASIM'IN NESLİ BURADA OLAN GENÇLİKTİR"
"Bir şiiri Milli marş yapan, Akif'in en başta, Ankara'nın ayazında üzerine giyecek bir paltosu olmadığı halde, o şiir için konulan ödülü kabul etmiş olmasıdır" diye konuşan Bakan Kılıç, "Asım'ın nesli diyordum ya nesilmiş. Gerçek, işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek' o mısraların eseri olan ve o mısraların işaret ettiği gençlik, bugün bu salonda olan gençliktir" şeklinde konuştu.
Konuşmaları sık sık öğrencilerin alkışlarıyla kesilen Bakan Kılıç, "Gençliğimizi istediği istikamette ama milletini, vatanını, bayrağını bilen bir istikamette ilerletelim, geleceğe taşıyalım. Bunu arzu ediyoruz. Eğer ki bu arzularımız gerçek olursa, bu rüyalarımız gün yüzüne çıkar hayat bulursa emin olun bu coğrafyada, bu büyük millete hayat, sonsuzluğunu bahşedecektir" ifadelerini kullandı.
"BAKANLAR KURULU'NDAN YARAMAZ BİR ÖĞRENCİ GİBİ KAÇTIM"
Programı kaçırmamak için Bakanlar Kurulu'ndan adeta 'dersi kıran yaramaz bir öğrenci' gibi kaçtığını söyleyen Bakan Kılıç, "Ayrılırken de Başbakanımızdan izin aldım" dedi.
BAKAN KILIÇ'IN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN İSTEĞİ
Kılıç, yükseköğrenim öğrencilerine seslenerek, "Bir saniyenizi bile boşa harcamamalısınız. Dinimize, kültürümüze, şiirimize, şairimize, edebiyatımıza, kelimelere hakim olmalısınız. Her anınızı değerlerle doldurmalısınız ve bu salonda duyduklarınızı, buraya gelme imkanı bulamayan genç kardeşlerimize aktarmalısınız" diye konuştu.
Bugün "Türkiye'nin Gençlik Profili" araştırmasını kamuoyuyla paylaştıklarını ve araştırmaya göre gençlerin, gezip görmek istedikleri ilk 10 şehir arasında, Ankara'nın bulunmadığını hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti: "Oysaki bugün Mehmet Akif'in mısralarıyla coşuyoruz. İstiklal Marşı dendiğinde salonda alkışlar, adeta eller patlarcasına yükseliyor. O İstiklal Marşı ki Hamamönü'ndeki Taceddin Dergahı'nın beyaz kireçle boyanmış duvarlarına bir mum ışığının bile olmadığı gece yarısında kalemle karalanırcasına yazılan bir marştır. Burası Ankara, boş bir şehir değil. Burası Hacı Bayram'ın şehri. Burası İstiklal kenti, burası özgürlüğe giden adımın atıldığı ilk şehir ve burası Milli marşımız olan İstiklal Marşı'nın Taceddin Dergahı'na gecenin karanlığında karalandığı bir şehir. Eviniz kadar bir mesafede. Uzansanız Hacı Bayram'ı, iki adım atsanız Taceddin Dergahı'nı, biraz yürüseniz 1. Büyük Millet Meclisi'ni bulacaksınız ama benim genç kardeşlerim, benim canlarım maalesef, üzülerek söylüyorum ki pek çoğunuz henüz Hacı Bayramı, Taceddin Dergah'ını, 1. Meclis'i görmediniz. Bunu sizden istiyorum. Sadece buraya gelmek yetmez, bu değeri, bu coğrafyayı, bu kültürü, maneviyatı o mekanlarda, o çatı altında, Akif'in dört duvarı arasında, nefes alıp verdiği o zeminde sizler yaşayabilmelisiniz." "Yarından tezi yok, o mekanlar sizin eviniz midir?" diye soran Kılıç, salonda bulunan üniversitelilerden alkışlar eşliğinde "evet" karşılığını aldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.