banner
banner

ÖSYS ek yerleştirme tercihleri bugün sona eriyor
Ek yerleştirme başvuruları bugün (30 Eylül’de) sona eriyor. ÖSYS 2013 Ek Yerleştirme işlemleri için adaylar başvuru merkezinden saat 17:00’a kadar internet üzerinden ise 23.59'a kadar tercihlerini yapabilecek.

ÖSYS Ek yerleştirme kılavuzu için Tıklayın

Eğitimtercihi- Üniversitelerde 238 bin boş kontenjan için ek yerleştirme tercih işlemleri 30 Eylül Pazartesi sona eriyor. Adaylar başvuru merkezinden saat 17:00’a kadar internet üzerinden ise 23.59'a kadar tercihlerini yapabilecek.

Üniversitelerdeki boş kontenjanlar için 25 Eylül’de başlayan ek yerleştirme tercih işlemlerinde son gün 30 Eylül Pazartesi. Adaylar ek yerleştirme tercihlerini 30 Eylül mesai bitimine kadar tamamlamak zorunda. 30 Tercih hakkı bulunan adaylar ek yerleştirme tercihlerini ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet sitesinde yayınlanan 2013 ÖSYS Ek yerleştirme tercih kılavuzuna göre yapacak.

2013 ÖSYS ek yerleştirme kılavuzu için Tıklayın

Ek yerleştirme sonuçları nasıl ve ne zaman duyurulacak?

ÖSYS'de merkezî ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Adaylar kayıt tarihleri içerisinde yerleştirildikleri üniversitelere istenen belgelerle gidecekler. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Ek yerleştirme sonuçları en geç 10 gün içinde açıklanacak.

2013-ÖSYS Ek Yerleştirmede Sınavsız Geçiş bulunuyor mu?

Sınavsız Geçiş hakkı 2013-ÖSYS’ye başvurmuş olan tüm meslek-teknik lise mezunları için Ek Yerleştirmede de fırsat olmaya devam edecek. 2013-ÖSYS’ye başvurmuş olan tüm meslek-teknik lise mezunları YGS/LYS’ye girip girmediklerine ya da başka bir deyişle YGS/LYS puanlarına bakılmaksızın tercih yapabilecek.

a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,

c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),

d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Ek yerleştirme fırsatından yaralanan adaylardan yaklaşık 90- 100 bin civarında aday üniversiteli olacak. Adaylar yeni açılan bölüm ve programların bir kısmını ilk defa Ek yerleştirmede tercih etme şansına sahip olacaklar. Bu şansı fırsata dönüştürmek ellerinde. Bunun için doğru tercih yapmak önemli. ..

Sınava girmeyen meslek lisesi mezunları nasıl tercih yapabilir?

2013-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2013-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını (Tablo-3A) tercih edebilecek.

Sınava giren meslek lisesi mezunları nasıl tercih yapabilir?

2013-ÖSYS’de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B’deki tüm programlar ile Tablo-4’teki açıköğretim programlarını tercih edebilir.

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.