banner

Ömer Çelik: TÜSİAD ile CHP aynı yolda
TÜSİAD'ın hükümetin eğitimde yapmak istediği değişikliği eleştirmesiyle başlayan ve son günlerde ekonomik gidişi de eleştirmesiyle devam eden süreçte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik twitter hesabından yanıt verdi.
omer_celikÇelik, eleştirinin saygıdeğer olduğunu ancak, ideolojik gizli ajandayla suçlamaya dayanan ithamların kabul edilemez ve saygıdeğer olmadığını söyledi. Bu uygulamaların ülkeye nelere mal olduğunun ortada olduğunu belirten Çelik, ideolojik ithamda bulunanın cevabını almasının doğal olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Bu ülkenin geçmişinde hükümetleri ideolojik ajanda sahibi olmakla itham edenlerin, hangi antidemokratik uygulamalara imza attığı ortada. Bir STK hükümeti ideolojik ajanda sahibi olmakla itham ettiği zaman, buna cevap verilmesi tabiidir. Eleştiri başka şey, itham etmek başka şey. Sermayeyi temsil etmek, eleştiriden münezzeh olma zırhı kazandırmaz. İddia atarsa ortaya, cevabı da beklemelidir. Sermayeyi temsil eden STK olmak, her konuda son sözü söyleme hakkına sahip olmak anlamına gelmez. Bu tür ithamlar karşısında, söyleyeceklerimiz her zaman vardır. Ortaya bir tez atan, bunun cevabını almayı da beklemelidir. Ayrıca kendi görüşleri kabul görmeyen bir STK'nın, bunu, elindeki medya gücünü kullanarak her seferinde, sistematik olarak kriz gibi sunması yanlıştır. Eğitim düzenlemesini eleştirmek başka şeydir, hükümeti din merkezli ajanda sahibi olmakla itham etmek başka şey. Sivil toplum örgütü ve siyasi parti ayrı işlevlere sahiptir. Aynı işleve sahip olacaksa, STK olmayı bırakıp siyasi parti olmalıdır. Siyasete etki yapmak ve eleştirmek başka şeydir, Hükümet üzerinde İttihat ve Terakki usulü denetleme iktidarı kurmaya çalışmak başka şeydir. Sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen bir yapının, seçilmiş hükümeti ideolojik bir ajandayla suçlamasına dünyanın her yerinde cevap verilir. Hükümeti din eğitimini merkeze almakla itham eden, ideolojik suçlama ve önyargı dolu açıklamalar yaparsa, buna cevap vermemiz doğaldır. Hiçbirimiz sivil toplum örgütlerinin görüş açıklamasına karşı değiliz."

Çelik, CHP'nin "sosyal demokrat büyük sermaye partisi" halini aldığını ifade ederek, "TÜSİAD'ın ilanlarla hükümetten düşürmeye çalıştığı merhum Ecevit, CHP'nin sosyal demokrat büyük sermaye partisi olmasına ne derdi acaba. CHP şimdi de TÜSİAD sözcülüğüne soyunmuş. TÜSİAD ve CHP aynı safta, eski günleri hatırladım. Tarihe yolculuk gibi" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.