banner

Kılıçdaroğu: 4+4+4 Türkiye büyümesin demektir
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4+4+4 düzenlemesi için Başbakan Erdoğan'a çağrıda bulunduğunu belirterek, "Sayın Başbakana dedim ki, YÖK Başkanını davet edin, üniversitelerin eğitim fakültesi dekanlarını davet edin, dinleyin" dedi.
kemal_kilicdarogluCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ostim ve Sanayicileri İşadamları Derneği (OSİAD) 21. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada, eğitimde '4+4+4 düzenlemesine ilişkin olarak, "Bir modeldir. Eğitim politikasıyla ilgili bir model nasıl belirlenir, çağdaş bir ülkede? Önce bu işin uzmanları araya gelirler, akademisyenler, öğretmenler konuşurlar. Pilot bölge olarak belli yerlerde denemeler yapılır. Eğer başarılı sonuç elde edilirse Türkiye genelinde yaygınlaştırılır" dedi.
Kılıçdaroğlu, 8 yıllık kesintisiz eğitimin 1960'larda konuşulmaya başladığına dikkati çekerek, bu uygulamanın milli eğitim şuralarında kabul edildiğini, daha sonra pilot okulların seçildiğini ve sonucun başarılı olmasıyla bu eğitimin kabul gördüğünü anlattı.
Kılıçdaroğlu, "Şimdi geriye gidiyoruz, 4+4 olsun, kesintisiz eğitimi ikiye böleceğiz. Neden? İlk dörtten sonra öğrenci mesleğini seçsin diye. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun şu sorunun yanıtını bana verin. Üniversiteye giden çok sayıda insan var. Çocuk üniversiteye giderken bile 'baba ben tercihimi nasıl yapacağım' diyor. Şimdi biz ilkokul 4. sınıftaki çocuğa diyoruz ki 'sen tercihini yap'. Nasıl bilecek bu çocuk, onun bütün hayatını karartıyorsun. Bırak biraz yaşı ilerlesin, ilköğretim 8. sınıfı
bitirsin ondan sonra yönlendirmenin kapısını açın" şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan'ın çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakana dedim ki, YÖK Başkanını davet edin, üniversitelerin eğitim fakültesi dekanlarını davet edin, dinleyin" dedi. Kılıçdaroğlu, 4+4+4 eğitim düzenlemesinin, 'Türkiye gelişmesin, Türkiye büyümesin' demek olduğunu ifade etti.
Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları kaydetti: "Kur politikasının yanlışlığını defalarca söyledik. Bir ülke üretmiyorsa, istihdam yaratmıyorsa o ülke her zaman sorunludur. Gücümüzü biliyorum, gücümüzün daha da güçlü olması gerektiğini biliyorum. Bizi sanmayın ki şöyle veya böyle politikalarla yönetiyorlar. Dışarıdan geldi vesaire falan. Şu anda Türkiye'de sıcak para 111 milyar dolar, kaynağı bilinmeyen para da 12 milyar dolar. Bir devlet düşünün, 12 milyar dolar ekonomide dönüyor ama kimse kaynağını bilmiyor. Sonra da size diyorlar ki verginizi ödüyor musunuz? 1 milyar dolar olsa, 2 milyar dolar olsa anlarız da 12 milyar dolar kaynağı belli olmayan para var."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.