banner

Muhalefetten hükümete dershane tepkisi
Hükümetin "Dershaneler kapatılacak" açıklamasına, muhalefetten tepki geldi. MHP’li ve CHP’li vekiller dershanelerin fırsat eşitliği yarattığını belirtti.

Hükümetin dershaneleri kapatmasına yönelik tutumuna muhalefetten tepki geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu , dershanelerin öğrenciler arasında fırsat eşitliği sağladığını söyledi.

CHP Milletvekili Tanju Özcan ise hükümete "Ağrı'da okuyan bir öğrenci, Batı'da okuyan gençle nasıl yarışacak?" diye sordu…

MHP, dershanelerin yaşadığı problemlerin ele alınması için meclis araştırma komisyonu kurulmasını önerdi. Önerge sahibi MHP Genel Başkan Yardımcısı Zühal Topçu, hükümetin "dershaneleri kapatacağız" açıklamasını eleştirdi.

MHP'li Zuhal Topçu: "Dershanelere aileler daha fazla anlam yüklemeye başladılar. Çok soru çözme sınav tekniği kazandırmanın yanı sıra öğrenci takip sistemi ve kariyer planlama rolü üstlendiler. Bazı okullarda rehber hizmeti yokken dershanelerde var."

Topçu, dershanelerin bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Bölgelere göre okulların eğitim kalitesinin değiştiğini belirten Topçu,"Dershaneler öğrenciler arasında fırsat eşitliği sağlıyor" dedi.

MHP'li Topçu: "Gece kondu bölgesinde okuyan çocuğu diğer bölgelerde derse giren çocuğu nasıl aynı sınava tabi tutarsınız. Dersi boş geçen öğrenciler ile diğer öğrencileri nasıl aynı sınava tabi tutarsınız?"

MHP'nin dershanelerle ilgili önergesine CHP'den destek geldi. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, dershanelerin kapatılmasının doğuda okuyan öğrencileri mağdur edeceğini söyledi.

CHP'li Tanju Özcan: "Dershaneler kapatılınca Ağrı Doğu Beyazıt'taki bir genç ile Batıd'a fen lisesindeki bir gencin eşit şekilde yarışabileceğini düşünüyor musunuz?"

CHP'li Özcan, dershanelerin kapatılmasının işsiz öğretmen sayısını artıracağını söyledi.

Özcan: "Dershalerde 70 bin öğretmen çalışıyor. Bu öğretmenlere iş verecek misiniz? 300 bin atanamayan öğretmen var bir de bu eklenince açık iyice artacak."

Muhalefete göre; dershanelerin kapatılması merdiven altı kursların ve denetimsizliğin de önünü açacak…

CHP'li Tanju Özcan: "Özel dershanecilik merdiven altına kayacak. Yarın gençlik etüt merkezi adı altında bunlar belediyelerden alınacak ruhsatla çalışacaklar. Bunun sonucunda ne olacak? Bugün en azından denetleyebildiğimiz dershaneler denetim dışı kalacak."

MHP'nin önergesine karşı çıkan AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden ise dershaneleri eleştirdi. Ama Özden'in tezine cevap gecikmedi.

AK Parti'li Yüksel Özden: "Dershaneler fırsat eşitliği oluşturuyor diyorsunuz. Dershaneye parası olan gidiyor."

MHP'li Zuhal Topçu: "Dershaneler bölgelere göre fiyat ayarlaması yapıyor…"

Dershanelerle ilgili önerge, MHP ve CHP'nin desteğine karşı, AK Parti ve BDP'nin "Hayır" oyuyla reddedildi…

Kaynak Samanyoluhaber

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.