banner

Üniversite öğrencilerine iki seçenek
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, öğrenci affıyla ilgili "Üniversite öğrencilerinin belli bir sürede okullarını bitirmeleri ya da öğrenim haklarını Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim fakültelerine kaydırmalarını düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bir dizi ziyaret ve temel atma törenine katılmak için geldiği Kütahya'da Vali Şerif Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Kılıç, daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Edirne'de üniversitelerde okuyan öğrencilere yönelik sınırsız affın kaldırılacağına dair yaptığı açıklamaya değinen Kılıç, bununla ilgili bir çalışmanın Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından yürütüldüğünü söyledi.

AK Parti Hükümeti'nin yüksek öğrenim öğrencilerine yönelik birkaç af getirdikten sonra süresiz devam imkanı getirdiklerini anlatan Kılıç, ''Ama gördük ki bu hak istismar ediliyor. 7, 8,10,12 ve 20 yıl okullar işgal ediliyor. Bir öğrenci okulunu bitirecekse kendine tanınan limit içerisinde bitirmelidir. Yok bitirmiyorsa, Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim Fakültesi'nden yararlanma imkanı var ve arzu ediyorsa diplomasını buradan alabilir ama bir öğrenciyi 10, 20, 30 kez affedip okuluna döndürmek, sistemin işleyişi açısından doğru bir yöntem değil. Hem yurtlardan barınma hem de yüksek öğrenim kredisi kullanma problemi çıkıyor. Üniversitelerin önünde de bir planlama problemi oluşuyor. O nedenle hükümet olarak biz süresiz, sınırsız affa karşıyız. Üniversite öğrencilerinin belli bir sürede okullarını bitirmeleri ya da öğrenim haklarını Anadolu Üniversitesi'nin Açıköğretim fakültelerine kaydırmalarını düşünüyoruz" diye konuştu. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.