banner

Çiçek olaylı 4+4+4 komisyonu için açıklama yaptı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında AK Parti Grup Başkanvekilleriyle görüştü. Çiçek, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören yasa teklifinin görüşmeleriyle ilgili CHP ve MHP'nin iddialarına, Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı'nın yanıt vermesini istedi.

Çiçek, Avcı'ya gönderdiği yazıda, CHP ve MHP'nin, ''teklifin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'ndaki görüşmelerinin yok hükmünde sayılması gerektiği'' iddiasında bulunduğunu hatırlatarak, iki partinin kendisine yaptığı başvuruları yazıya ekledi.

Avcı'dan, ''iddialara yanıt vermesini'' isteyen Çiçek, TBMM İçtüzüğü'nün ''Komisyonlarda söz alma''yı düzenleyen 29. ve ''Komisyon toplantılarının düzeni''ni düzenleyen 46. maddeleri doğrultusunda konuyu değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

İçtüzüğün 29. maddesi, ''Komisyonlarda istem sırasına göre söz verilir. Komisyon başkanı ve komisyondaki Hükümet temsilcisi, söz sırasına bağlı değildir. Komisyonca çağrılmış uzmanlara, komisyon başkanı, gerekli gördüğü zaman söz verebilir'' hükmünü içeriyor. İçtüzüğün 46. maddesinde ise ''Bir komisyonda söz kesilir, şahsiyatla uğraşılır ve düzeni bozma hareketlerinde bulunulursa komisyon başkanı düzeni sağlar; gerekiyorsa toplantıya ara verir veya erteleyerek durumu gereği yapılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına bildirir'' hükmü yer alıyor.

(habertürk)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.