banner

‘TBMM Başkanı komisyon kararını değiştiremez’
Nabi Avcı, 14. maddenin 1. fıkrasının 6 numaralı bendinin TBMM Başkanına komisyon kararlarını değiştirmeyi ve hükümsüz kılmayı sağlayacak işlem tesis etme yetkisi vermediğini açıkladı.

nabi_avciTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in muhalefetin iddialarına yanıt vermesini istediği yazısına verdiği cevapta, İçtüzüğün 14. maddesinde Meclis Başkanına verilen görevlerin idari ve temsili nitelikte olduğunu belirterek, dolayısıyla 14. maddenin 1. fıkrasının 6 numaralı bendinin TBMM Başkanına komisyon kararlarını değiştirmeyi ve hükümsüz kılmayı sağlayacak işlem tesis etme yetkisi vermediğini açıkladı.
Avcı, TBMM'de basınla sohbet toplantısı düzenledi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in muhalefetin iddialarına yanıt vermesini istediği yazısına cevabının dün akşam gönderdiğini bildiren Avcı, söz konusu yazıda komisyonların gündemlerine hakim olduğunu ve görüşmelerin Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Avcı cevap yazısında, "İçtüzüğün 14. maddesinde Meclis Başkanına verilen görevler idari ve temsili niteliktedir. Dolayısıyla 14. maddenin 1. fıkrasının 6 numaralı bendi TBMM Başkanına
komisyon kararlarını değiştirmeyi ve hükümsüz kılmayı sağlayacak işlem tesis etme yetkisi vermez. Raporumuza ilişkin siyasi parti gruplarının ve milletvekillerinin vaki itirazlarının görüşüleceği nihai mercii Genel Kurul'dur" ifadelerine yer verdiğini açıkladı.
Avcı, 6 sayfalık cevap yazıda ayrıca muhalefetin iddialarına 'tarihe kayıt düşmek amacıyla' yanıt verdiğini de belirtti.
Avcı, CHP'li Mahmut Tanal'ın hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili herhangi bir yorum yapmazken, Genel Kurul'da beklentisinin ne olduğunun sorulması üzerine, "Genel Kurul'da daha meclise yakışan bir çalışma düzeni bekliyorum" dedi.
Avcı, kavgalı Milli Eğitim komisyonu ile ilgili Meclis Başkanlığına gönderdikleri komisyon raporunun ise basında yanlış anlamalara neden olacak şekilde takdim edildiğini belirterek, komisyon raporlarında hem muhalefetin hem de iktidarın görüşlerine yer verildiğini söyledi. Avcı, rapordaki muhalefete ait görüşlerin sanki komisyon görüşü gibi yansıtıldığını belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.